« Hürriyet.com.tr

Reyhanca

Hürriyet Haber
X

MÜDAVİM Antep'e özgü tatların en yeni adresi

Gourmet Club

Hizmete gireli henüz bir-iki hafta oldu. Şimdiden Antep mutfağının yemekleri ve kebaplarına meraklı kesimin gözdesi

Kaleiçi'nin hemen girişinde, yaklaşık 300 yıllık Bağdadi tarzda bir konak, güzel bir restorasyon çalışması ile hayata döndü. Akşamları sokağı aydınlatan ışıltısı, aynı zamanda eşsiz Antep mutfağına da davet ediyor sanki. Mekan şu anda kapalı bölümde resoran olarak hizmete girmiş durumda, ama yakın zamanda, ‘‘Astro’’ adında bir cafe-pub da Müdavim'in bitişiğindeki yapıda hizmete girecekmiş. Görevlilerden öğrenebildiğim kadarıyla Pub'da astrolojik araştırma ve yorumları yapacak bir uzmanın da bulunacağı bir köşe olacakmış.

Restoran, yazın terasta da servis verecekmiş, şu anda ise; Rast, Hüzzam, Nihavend gibi isimlerin verildiği konağın odalarında, grupları da ağırlayabilecek şekilde düzenlemeler yapılmış ve konuklar ağırlanıyor. Konağın duvarlarını altın varaklı çerçevelerinde nostaljik tablolar süslüyor.

KİLLOR VE KÜŞNEME

Mutfak ekibi ve servis ekibinin Gaziantep'ten getirtildiğini öğrenince çok şaşırdım. Ama böylesi hazır ekip, tabii ki yepyeni bir mekan için daha başlangıçta avantaj demek...

Müdavim'in başlangıçları ve ara sıcakları hem ilginç hem de lezzetli. Killor ve fındık lahmacun ile başladığım yemekte Kağıtta pastırma ve içli köftenin de cazibesine dayanamadım. Özellikle içli köfte, iri bir kroket şeklinde modernize edilmiş biçimi ve lezzeti ile kusursuzdu.

Abuganuş, muhammara, Köpeoğlu mancası, yarma patlıcan önereceğim diğer lezzetler... Ayrıca zeytinyağlı çeşitleri de mevcut. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayından dolayı günlük değişken iftar mönüleri de bir alternatif. Örneğin, benim orada bulunduğum akşam, Ekşili köfte iftar mönüsündeydi. Bu değişken listelerde Yuvalama gibi Antep'in özgün yemekleri tadılabiliyor.

KİREMİTTE KUŞDİLİ

Ana yemek seçeneği çok fazla olduğu için bir süre kararsız kaldım, sonra Ali Nazik'te karar kıldım. Kusursuzdu... Konak Kebabı, Küşneme, Simit Kebabı Antepfıstıklı Kebap önereceklerim arasında. Ayrıca Frenkli Kebap, değişik lahmacun ve pideler de mönüde mevcut. Restoran Antalya'da olur da mönüde deniz ürünleri olmaz mı! Onlar da var. Ama onlarla ilgili bir tercihim olmadığı için, mönüde görünmelerine rağmen, belki Ramazan sonrasında sunulmaya başlanılacaktır.

Tatlılar arasında en çok beğendiğim ve şeker oranının çok yüksek olmamasından dolayı tam dozunda bulduğum Antepfıstıklı telkadayıf rakipsiz bence...

Çocuklara özel mönü

Ekleyeceğim bir nokta da, çocuklar için mönüde özel bir bölüm ayrılmış ve onların seveceği tatlar eklenmiş. Son olarak, yemeğin faturasına inanamıyacaksınız.. Müdavim Konak'ta bir akşam yemeği, kişibaşı ortalama 4- 6 milyon lira civarı. Bu tabii içilenlere bağlı olarak da değişebilir. Böyle seçkin bir mekanda bu fiyat politikası, inanılmaz...

Adres ve telefon

Adres: Müdavim, Yenikapı Sok, No:9-11, Kaleiçi, Antalya

& Telefon: 0.242.244 82 14

Reyhan BAŞAL

Tel: 0242/340 38 38

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyadaki ilginç batık kentler!
GezginGezgin
'Güzel Atlar Ülkesi'nde romantik macera (Kapadokya)
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İtalya'da ucuz alışveriş rotaları
GezginGezgin
Rüzgârın sesini bir de burada dinlemeli: Alaçatı
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Amerika'nın gizli belgeleri bu anıtların arkasında!
GezginGezgin
Tazminat parasıyla motosikletle dünyayı geziyor!