« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Reyhanca

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İŞTE KEYİF

Ramazan boyunca Özel İftar Programları

Gourmet Club

Keyif Restaurant, İstanbullu bir yeme-içme sevdalısının Antalya'da bir yılı doldurmamış mekanı.

Konyaaltı'nda böylesi bir restoran olduğunu bugüne kadar bilmiyordum. Mekan zaten yeni sayılır ama keşfedeni çokmuş. Herkes inanılmaz ekonomik bir restoran oluşundan bahsediyordu...

Keyif Restaurant, öğrenebildiğim kadarıyla İstanbullu bir yeme-içme sevdalısının Antalya'da bir yılı doldurmamış mekanı. Yeri Akdeniz Bulvarı, yani Konyaaltı plajına hakim cadde. Bu bölgede böyle bir mekan olsun! Büyük değişiklik. Yazın keyfi bambaşka imiş Keyif'in. Şu anda geniş kapalı mekanda hizmet veriliyor.

PROFESYONEL KADRO

Keyif'te dikkatimi, profesyonel tavırlarıyla şef garson ve ekibi çekti. 5 yıldızlı bir otelden transfer olmuşlar, ayrıca aşçıların da Ship Inn'in eski kadrosu olduğunu öğrendim. Sıra yemekleri tatmaya geldi. Ramazan'dan dolayı İftar için gittim ama özgür takılacağım; yine de iftar mönüsünden de tadacağım, fikir edinmek için... İftariyelikler tatminkar, ardından mantı çorbası geldi, müthiş lezzetli.

CANLI MÜZİK

Bundan sonrasına mönüden seçerek devam ediyoruz. Çerkez tavuğu örneğin, tatminkar. Bu sırada fasıl başladı. 5 kişilik bir grup fasıl yapıyor. Ramazandan önce veya sonra genelde ne tür müzik yapıldığını öğrenmek istedim, henüz karar verilmemiş, benim önerim, seçenekler arasına gitar alınırsa herkesi memnun edebilir.

Yemeğe dönersem; mevsim salatadan sonra gruptaki arkadaşlardan birinin desteği ile ikimiz Şatobriyanda karar kıldık ve çok da memnun kaldık. Diğer arkadaşlarımızdan da Cordon bleu ve Keyifli bonfileyi tattım. Ette çok başarılılar. Söylenenlere göre balıkta da öyleymiş, bir başka sefere çok methedilen hamsi spesiyallerinden tadacağım. Ayrıca özel olarak Karadeniz'den getirtilen levreği mutlaka önerdiler.

FİYATLAR UCUZ

Bunların haricinde Akdeniz'den grida, mercan, dil, pek çok seçenek var. Bu arada, tercihi Türk mutfağından yana olanlar için de köfte, külbastı, et sote, çoban kavurma, kuzu şiş, pirzola gibi alternatifler mevcut.

Yemeğin en tatlı bölümü, tatlılara geldi sıra.. Mönüdeki künefe, kabak tatlısı, ayva tatlısı, krem karamel de çok cazip, ama, Ramazan dolayısıyla şekerpare ve revani olduğunu söylediklerinde kararımı verdim. Şekerpare mükemmeldi.

Yemeğin ardından asıl sevindirici olan bu yemekleri çok düşük bir maliyetle yemiş olmak. Çünkü yemekten kişibaşı 8-9 milyon lira civarındaki hesapla kalkabiliyorsunuz.

RAMAZAN AYINDA KAÇ ÖĞÜN?

Dikkatinizi çekmek istediğim Ramazan ve iftar ile ilgili konuya gelince; bu ay beslenme uzmanlarının bir uyarısı var, iftarda çok fazla miktarda yemek yemeye karşı çıkıyorlar, bunun yerine, iftariyelikler ile orucu açıp, yemeği ilerleyen saatlere yaymayı tavsiye ediyorlar ve öğün sayısının en az 3 olmasını öneriyorlar. Unutmayın, oruç bedeni ve nefsi terbiye etmek için var. Bu ay herkes için bedeni arındırma açısından da bir fırsat. Beslenme uzmanlarının yağlı besinlerin yenilmemesi tavsiyesini de göz önünde bulundurarak orucu daha rahat tutabilirsiniz.

Adres ve telefon

Adres : Keyif Restaurant, Akdeniz Bul, No: 102, Antalya

& Tel: 0.242.228 44 54

Reyhan BAŞAL

Tel: 0242/340 38 38


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler