« Hürriyet.com.tr

Reyhanca

Hürriyet Haber
X

Antalya’da esen Çin rüzgarI

China garden

Gourmet Club

Antalya'da yıllardır büyük bir boşluğu dolduran China Garden, iç mekandaki eşsiz dekoru ile de göz kamaştırıyor.

ANTALYA'ya dünya mutfakları çeşitliliği konusunda tüm kalitesi ile katkıda bulunan China Garden, eşsiz konumu ile de büyülüyor.

Yeme-içme alanında Antalya'da bulunması şans sayılabilecek kaliteli bir Çin Lokantası'ndan bahsediyorum. Bu kalitenin ardındaki isim, iş hayatındaki başarılarıyla, özellikle Pamfilya Turizm ile adından söz ettiren işadamı Yaşar Sobutay. Kalitenin tüm hayatına yansıdığından emin olduğum Yaşar Bey, bu prensipten China Garden'da da vazgeçmemiş. Antalya'da yıllardır büyük bir boşluğu dolduran China Garden, iç mekandaki minimalist Çin Lokantası dekoru ile cezbediyor. Denizin kucakladığı terasındaki yemekler ise ayrı bir keyif. China Garden geceleri, Kemer'in ışıltılı görüntüsünden yansıyan yakamozlarla büyülüyor. Yemekler Malezyalı Aşçıbaşı Lum Mok Wing'in başında olduğu ekip tarafından hazırlanıyor öğrendiğime göre. Bir Çin Lokantası'nda Malezyalı bir şefin olması, nadir rastlanacak bir durum, ve bu mutfağa da yansımış durumda. Çin Cantonese mutfağından başka Malay- Malezya yemekleri de var.

SICAKLA BAŞLANGIÇ

Çin Mutfağı'nı tadarken tatlı ile ekşinin, acının çarpıcı birlikteliğini yaşayacaksınız. Ben sıcak bir başlangıç yapıp, Satay soslu tavuk şişi tadıyorum. Minik çöpşişlerdeki pilicin sosu hafif tatlı ve aromatik. Çin böreği ile lezzet turuna devam ediyorum. Birkaç çeşidi bir arada tatmak isteyince, Wan Tun yani bir tür karidesli mantı, kızarmış yosun, karides kraker, Gevretilmiş Ördek - Aromatic Crispy Duck ardarda geldi. Özellikle Gevretilmiş Ördek dürümvari durumuyla bize tanıdık geliyor. Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e Çin'de hediye edilen Pekin ördeklerinden Manavgat'ta üretilenler, burada da çok verimli ete sahip oldukları için kullanılıyormuş. Gevretilmiş Ördek eti didiklenerek servis ediliyor. Bir tür minik krep-yufka içine önce acı bir sos, üzerine tatlı bir sos, jülyen doğranmış taze soğan ve salatalık koyup, ördek etini de serpiştiriyor ve dürüm gibi sarıp yiyorsunuz. Tadına doyum olmuyor. Öyle lezzetli ki acı sevmeyen ben birkaç tane minik dürüm yedim. Ana yemek tercihim Karabiber soslu Cızırdayan Dana eti de ilginç ve lezzetli. Çeşitli baharatlar ve soğanla marine edilmiş et, geleneksel demir tavada servis ediliyor. Yanında aldığım Crispy Noodles spagetti gibi uzun bir erişte. Deniz mahsulü tercih edenlere Jumbo karides, kalamar, levrek öneririm, hepsi değişik soslarla hazırlanıyor.

ÖZEL DONDURMA

Tatlımız dondurmayla sunulan Elmalı Toffe, özel dondurması ile çok leziz. Çin Lokantalarında masa örtüsü kirlenmemişse, bu, yemekten hoşlanmadığınız anlamına gelirmiş. Yemekleri büyük bir keyifle yediğim halde, kontrol ettim masa örtüsü tertemizdi. Kirletmemek için insanüstü gayret göstermiş olmalıyım.

Fiyatlar çok cazip, kişi başı ortalama 12 milyon civarı. Yemeklerin ve başlangıçların 2-4 kişi arası porsiyonlarda geldiğini hatırlatmak isterim.

China Garden'dan ayrılırken, geleneksel Çin konukseverliği çerçevesinde kapıda karşılandığımız gibi kapıda uğurlanıyor, en yakın zamanda tekrar gelme planları yapıyoruz...

Adres ve telefon

Adres : China Garden, Konyaaltı Cad, Atatürk Kültür Park İçi, Antalya

& Tel : 0.242.248 78 35

Tel: 0242/340 38 38

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Şanlıurfa’dan gastronomi atağı
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Koltuğunuzu manzaraya göre seçin
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Chistmas’a geldik biz...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
36 saatte Trieste
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avrupa’nın en güzel noel pazarları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avrupa’nın en güzel 10 kayak merkezi