ANKARA HABERLERİ

Ret kararına itiraz yolda

Hürriyet Haber
21.10.2015 - 18:02Son Güncelleme :

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ arazisinde inşa edilen yapıların Atatürk’ün vasiyetine uygun olmadığı gerekçesiyle açılan davanın reddedilmesine tepki gösterdi. Oda Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kararı Yargıtay’a taşıyacaklarını kaydetti.

Hürriyet Haber

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi içinde inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Ankapark Projesi’yle ilgili vasiyeti ihlal davasının 26. Asliye Hukuk Mahkemesi’nce reddedilmesine tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, redde gerekçe gösterilen Anayasa Mahkemesi kararının açtıkları dava ile ilişkisi olmadığını savundu. AOÇ vasiyeti ihlal davasında, Anayasa Mahkemesi’nin kararının aynı konuda olmaması sebebiyle davanın reddedilmesi kararını Yargıtay’a taşıyacaklarını kaydeden Candan, oradan gelecek karara göre Anayasa Mahkemesi ve gerekirse AİHM’e gideceklerini söyledi.

‘YARGITAY’A GÖTÜRECEĞİZ’

Davanın, konuyla hiç alakası olmayan bir maddeden reddedildiğinin altını çizen Candan, “Bu nedenle Yargıtay’a götüreceğiz davayı. Anayasa Mahkemesi kararında plan yapma yetkisi Büyükşehir Belediyesi’ne devredilirken, bedel alınmaksızın intifa hakkının tesis edilmesine itiraz ediliyor. Bunun da vasiyete uygundur, değildir kısmından karar veriliyor. AOÇ vasiyeti ihlal davası ise 1937’den bu yana olan tüm satışlar ve planları ortaya koyduğumuz bir davaydı. Bunun için de elbette Ankapark ve Kaçak Saray da var ve tüm planlar var” dedi. Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin 2006 yılındaki AOÇ’de plan yapma yetkisinin devrine ilişkin kanun maddesine itiraz edildiği davadaki, “kişi bakımından yetkisizlik” kararını gerekçe göstermişti.

GÖKÇEK TWİTTER’DAN DUYURDU

Mahkeme tarafından reddedilen davaya ilişkin twitter hesabından açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “AOÇ’de Atatürk’ün vasiyeti diyerek yanlış beyanlarla dava açan mimarlar odası davayı kaybetti” mesajını paylaştı. Gökçek, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın karara tepki göstermesiyle ilgili olarak da “Davayı kaybedince adı skandal karar oluyor. İyi kararı siz vereydiniz. Karar lehinize olunca iyi, aleyhinize olunca skandal karar. Akıllı olacaksınız. Mantıklı olacaksınız. Tamam mı?” twitini attı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ret kararına itiraz yolda hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 18 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ret kararına itiraz yolda haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı