Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Resul Akay'a milliyetçi muhalefet

  Hürriyet Haber
  26.01.2002 - 17:23 | Son Güncelleme: 26.01.2002 - 17:23

  Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Haber-Sen'in 1. Olağan Genel Kurulu'nda delegeler arasında tartışmalar yaşandı. Yeniden aday olan Genel Başkan Resul Akay, kürsüden yaptığı konuşmada, geçmiş yıllarda Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (MİSK) bir partinin organı gibi faaliyet gösterdiğini anlatarak, "Burayı da yeni bir MİSK yapmak istiyorlar" diye konuştu.

  Genel Başkanlığa, mevcut Genel Başkan ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay ile Türk Haber-Sen TRT Şube Başkanı İsmail Karadavut'un aday olduğu kongrede, divan başkanlığı seçiminin açık ve gizli oylama ile belirlenmesi konusunda delgeler arasında tartışmalar yaşandı.

  Daha sonra gizli oylamada, İsmail Karadavut'un aday gösterdiği Bircan Akyıldız 190 delegeden 118'nin oyunu alarak divan başkanlığına seçildi. Resul Akay'ın adayı Fahrettin Alişar'a ise 68 oy çıktı, 4 oy da geçersiz sayıldı.

  Sıkı güvenlik önlemleri altında yapılan kongrede, divanın yerini almasından sonra, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay konuşmasına başladı.

  AKAY: BURAYI YENİ BİR 'MİSK' YAPMAK İSTİYORLAR

  Türkiye Kamu-Sen ve Türk Haber Sen Genel Başkanı Resul Akay, Türk Haber-Sen'in Genel Kurulu'na dışarıdan müdahalede bulunulduğunu belirterek, "Burayı, yeni bir MİSK yapmak istiyorlar" dedi.

  Delegeler arasında yaşanan gerginlik nedeniyle, başlangıcından yaklaşık 4 saat sonra divan başkanının seçildiği Türk Haber-Sen'in 1. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Resul Akay, kongre delegelerine dışarıdan baskı yapılarak, delegelerin özgür iradesine ipotek konulduğunu savundu.

  Memurların sendikal hakkı için birçok mücadele verdiğine dikkat çeken Akay, bu mücadeleyi Genel Başkanlık seçimini yitirse dahi sürdüreceğini kaydetti. Akay, Türk Haber-Sen'in Genel Başkanlık görevi sırasında, kamu çalışanlarına ve sendikaya zarar getirecek hiçbir harekette bulunmadığını vurgulayarak, "Bugünkü hakları kolay elde etmedik, onun için de kolay kolay bu haklarımızı vermeyeceğiz" dedi.

  Akay, parti sendikacılığına karşı olduğunu, geçmiş yıllarda Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (MİSK) bir partinin organı gibi faaliyet gösterdiğini anlatarak, "Geçmişte MİSK vardı, ama bugün MİSK diye bir konfederasyon kalmadı. Burayı da yeni bir MİSK yapmak istiyorlar" diye konuştu.

  Türk Haber-Sen'in Genel Kurulu'nda yarın yapılacak ve 197 delegenin oy kullanacağı seçimlerde, mevcut başkan Resul Akay ile TürkHaber-Sen TRT Şube Başkanı İsmail Karadavut Genel Başkan adayı olarak yarışacaklar.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı