İSTANBUL HABERLERİ

Restore Edilen Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi Ayinle Açıldı

IHA
10.08.2015 - 11:56Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İSTANBUL

IHA

“Camiye, Cemevine, kiliseye destek” anlayışıyla birçok ibadethanenin yenilenmesinde desteğini devam ettiren Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi’nin açılışına katıldı.
Kartal Belediyesi ve birçok vakfın desteği ile restore edilen Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi’nin açılışı yapıldı. Kilise, yaklaşık 2 yıl süren restorasyon çalışmasından sonra ibadete açıldı.Açılışa, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Belediye Meclis Başkan Vekili Ali Ekber Şahin, CHP Kartal Belediye Meclis üyeleri, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan, Vakıflar Genel Meclisi Azınlık Vakıfları Temsilcisi Toros Alcan, Ermeni ruhani din adamları, Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi Başkan yönetim kurulu üyeleri, Türk ve Ermeni vatandaşlar katıldı.
Kartal Belediyesi ve birçok vakfın desteği ile restore edilen kilise ayinle açıldı. Açılışa davet edilen konuklar ve Ermeni cemaatinin katıldığı ayinin ardından Kartal’daki Surp Nışan Ermeni Kilisesi, kutsanıp yeniden ibadete açıldı.
“KARTALLILARIN TÜM DİNİ KURUMLARA YARDIMDA BULUNAN ÇOK DEĞERLİ BİR BELEDİYE BAŞKANI VAR.”
Açılışın ardından Patrik Vekili Aram Ateşyan, yaptığı konuşmada: “Dünyanın her tarafında adeta dinler arası çatışma var. Karşı dine saygı, o dinin ibadethanelerine gösterilen saygıdan geçer. İbadethaneye gösterilen saygı, o topluma gösterilmiş sayılır.” dedi. Ateşyan son günlerde terörden dolayı ülkemizde yaşanan acıların sona ermesini dileyerek,Cemaati adına Başkan Altınok Öz’e kiliselerine her sorunlarında verdikleri destek ve restorasyonda yaptıkları yardımdan dolayı teşekkür etti. Ateşyan, Kartal Belediye Başkanı’nın cami, cem evi, kilise ayırımı yapmadan bölgesinde bulunan tüm dini kurumlara yardımlarda bulunduğunu belirterek Kartallıların çok değerli bir belediye başkanına sahip olduğunu söyledi.
“DİN, DİL, IRK, MEZHEP AYRIMI YAPMADAN KARDEŞÇE KUCAKLAŞALIM”
Tüm cemaatlere hizmet etmekten onur duyduğunu ifade eden Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Belediye olarak din, dil, ırk farkı bugüne kadar gözetmedik, bundan sonra da gözetmeyeceğiz. Çünkü dünyaya gelirken hangi kültürden, inançtan olacağımızın kararını biz vermiyoruz. O kararı Allah verir. Biz yaratıcımızın verdiği bu kararı, ülkemizde ve dünyada barıştan, kardeşlikten yana kullanmaya devam edeceğiz. Din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan kardeşçe kucaklaşalım, barış içinde yaşayalım” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Restore Edilen Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi Ayinle Açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ağustos 2015 tarihinde saat 11 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Restore Edilen Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi Ayinle Açıldı haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   06:02
  • Guneş
   07:46
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   15:34
  • Akşam
   17:52
  • Yatsı
   19:25
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı