Restoran robotlara emanet

Hürriyet Haber
19 Ağustos 2014 - 11:56Son Güncelleme : 19 Ağustos 2014 - 11:59

Bilim kurgu filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz sahneler Çin’de gerçek oldu. Ülkenin Kunşan kentinde açılan bir restoranda neredeyse bütün işler robotlar tarafından yapılıyor.

Çin’in Kunçan şehrinde yeni açılan bir restoranda işlerin büyük bir bölümünü robotlar yapıyor. Robotlar müşterileri karşılamakla kalmıyor, yemek pişirmeye, servise ve siparişe de yardım ediyor.

Robotlar için 40 bin Yuan (14 bin TL) para harcadığını belirten işletme sahibi Song Jugang, yerel basına yaptığı açıklamada harcadığı bu miktarın insan çalıştırması durumunda vereceği maaş ile neredeyse aynı olduğuna dikkat çekti.

Ülkenin doğusunda yer alan şehirde açılan restoran, dünya çapında bu tarzda hizmet veren 3’üncü restoran oldu.Sınırlı bir kelime haznesine sahip olan robotlar, iki saat içerisinde şarj edilip servise hazır hale geliyorlar.

Restoranını robotlara emanet etme kararı alan Song Jugang, bazı yemeklerin pişirilmesinin robotlar için çok karmaşık olduğunu ve bu yüzden mutfak kısmında aşçı çalıştırdığının altını çiziyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı