Gündem Haberleri

  Resmi törene katılmak isteyen FP'li Anıtkabir'e alınmadı

  Hürriyet Haber
  21.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP GİK üyelerinin Anıtkabir törenine türbanla katılmak isteyen Kadın Kolları Başkanı ve GİK üyesi Gülten Çelik, resmi törene sokulmadı. Kutan'ın dünürü de olan Çelik, itirazı kabul edilmeyince Anıtkabir'den ayrıldı.

  Protokol uyardı: Tören olmaz ama gezebilirsiniz

  FP Genel Başkanı Recai Kutan ve kongrede seçilen yeni GİK üyelerinin dünkü Anıtkabir ziyaretinde, Kutan'ın GİK üyesi olan dünürü Gülten Çelik'e, türbanlı olduğu gerekçesiyle resmi törene katılma izni verilmedi.

  FP Ankara Milletvekili Zeki Çelik'in eşi ve FP Kadın Kolları Başkanı Gülten Çelik, dünürü Kutan ile geldiği Anıtkabir'de, protokol görevlilerince, ‘‘Anıtkabir Yönergesi'ne göre bu kıyafetle resmi törene katılamazsınız, ama isterseniz Anıtkabir'i gezebilirsiniz’’ diye uyarıldı.

  Resmi tören programının başladığı Aslanlı Yol'un başındaki bölümde, bu uyarıyla karşılayan Çelik, Kutan ve GİK üyesi arkadaşlarının yanında görevlilere, ‘‘Ben FP GİK üyesiyim’’ diyerek itiraz etti. Görevlilerin, ‘‘İtiraz etmeyin, törene bu şekilde katılamazsınız’’ diye yanıt vermeleri üzerine, Turhan Alçelik başta olmak üzere bazı GİK üyeleri duruma müdahale etmek istedi. GİK üyelerinin, Çelik'in GİK üyesi olduğunu söylemelerine karşılık, görevlilerin, ‘‘Hayır’’ diye yanıt vermeleri üzerine, Çelik, ‘‘Peki, madem öyle’’ diyerek törene katılmadı. Bir süre makam otomobilinde bekleyen Çelik, dünürü Kutan ve GİK üyesi arkadaşlarının, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakıp, saygı duruşunda bulunmak üzere Aslanlı Yol'dan ilerlemeye başlamaları üzerine de Anıtkabir'den ayrılıp, FP Genel Merkezi'ne geçti. Çelik daha sonra Kutan'ın başkanlığında dün ilk toplantısını yapan GİK'e katıldı.

  Kapatılan RP'nin son Ankara İl Başkanı da olan Ankara Milletvekili Zeki Çelik'in eşi Gülten Çelik, Kutan'ın oğlu Murat'ın kayınvalidesi. Çelik'in kızı Feyza ile evli olan Murat Kutan'ın bu evlilikten, Hatice Serra ve Ayşe Reyyan adında iki kızı bulunuyor. Gülten Çelik, kongre önesinde FP'nin GİK'inde eşi Çeki Çelik ile birlikte görev yapıyordu. Gülten Çelik, kapatılan RP döneminde de, eşi Zeki Çelik'in Ankara İl Başkanlığı yaptığı sırada, Kadın Kolları Başkan Yardımcılığı görevinde bulunuyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı