Dünya Haberleri

  Resmi başkan 18 aralıkta açıklanacak

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD başkanlık seçimleri, 36 gün sonra George W. Bush'un galibiyetiyle sonuçlandı, ancak seçim süreci, "Seçici Kurul"un (Electoral College) 18 Aralık'ta biraraya gelerek, resmen ABD Başkanı'nı atamasıyla sona erecek.

  Amerikan halkı, son seçimlerin etkisiyle seçim sistemini sorgulamaya başladı. ABD seçmeni, karmaşık seçim sistemi nedeniyle Başkan için doğrudan oy kullanmıyor.

  ABD seçim sistemine göre, her eyalette seçmen, Başkanı seçecek ve siyasi partiler tarafından atanmış seçici delegeleri belirlemek için oy veriyor.

  50 eyalet ve başkent Washington'da toplam 538 seçici delege bulunuyor. Bu sayı, Temsilciler Meclisi'nin 435 üyesi, Senato'nun 100 üyesi ve başkent Washington'ın 3 seçici oy hakkı toplamından oluşuyor. 538 oyun 270'ini alan ABD Başkanı olacak.

  538 delegenin oluşturduğu "Seçici Kurul" (Electoral College), 18 Aralık'ta biraraya gelerek, resmen ABD Başkanı'nı atayacak. Anayasaya göre, seçici delegelerin, mensubu oldukları partiye göre oy kullanma zorunluluğu bulunmuyor.

  Seçici Kurul sisteminin, ABD'nin kurucuları tarafından, ABD Başkanı'nın seçimini, Kongre ile çoğunluk oylamasının sonucu arasında uygun bir uzlaşmaya bırakmak için oluşturulduğu belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı