Gündem Haberleri

  Resmen terör doktoru

  Hürriyet Haber
  31.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Mustafa Bağrıaçık, ‘‘Türkiye'de terör’’ üzerine doktora yaptı. İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde tezi kabul edilen Bağrıaçık, doktor ünvanı aldı. Polis müdürü terör doktorunun Hizbullah örgütüyle ilgili araştırması da kitapçık haline getirildi. Hizbullah kitapçığı, 80 ilin vali ve emniyet müdürlerine gönderildi.

  Şanlıurfa Emniyet Terörle Mücadele Şubesi, ‘Hizbullah’ örgütüne yönelik yapılan araştırmaları, ele geçirilen üyelerin itiraflarıyla da destekleyerek, örgütün yapısını her yönüyle ortaya koydu. Yasa dışı örgütün çalışma yöntemleri, faaliyet alanları, yapılanma şeması ve diğer yönlerinin de yer aldığı bu araştırma, ‘Hizbullah’ kitapçığı haline getirilerek, 80 il valiliği ve emniyet müdürlüklerine gönderildi.

  Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü olarak görev yapan ve aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde ‘Türkiye’de terör' konulu tezi ile doktor unvanı kazanan Mustafa Bağrıaçık başkanlığındaki sorgu bürosu ekibi, tüm yönleriyle Hizbullah'ı araştırarak sonuçlarını kitapçık haline getirdi.

  Kitapçığın girişinde, örgütün amacı ve stratejisi ile bu amaca ulaşmada kullandığı metodlar yer aldı. Hizbullah'ın ‘‘sınırsız, sınıfsız ve evrensel olarak şeriat hükümlerinin hakim olduğu İran örneğine benzer devrim yaparak, İslam Devleti kurmayı amaçladığı’’ belirtildi. Kitapçıkta, ‘‘Hizbullah bu amacına ulaşabilmek için 1 damlanın yayılarak büyümesi örneği, öncelikle bulunduğu bölgede taban oluşturup yayılmak, bunu yaparken önüne çıkabilecek PKK ve Menzil (Hizbullah'ın Türkiye'de bölünen bir grubu) gibi oluşumlarla silahlı mücadeleyi sürdürüp, yaptığı propagandalar ve gerekse de diğer gruplara karşı yürüttüğü silahlı mücadele ile halkı yanına alarak genişlemesini sürdürmeyi amaçlıyor’’ denildi. Örgütün mücadele süresince devlet güvenlik güçleri ile silahlı mücadeleye girmemeyi, halkın yoğun desteğini kazandıktan sonra devlet yönetimini ele geçirme yöntemini benimsediği anlatıldı.

  İSLAMİ DEVLET

  Hizbullah'ın, İslami bir devlet yapısına tam olarak ulaşabilmek için ‘davet gizli- teşkilat gizli’, ‘açık davet- teşkilat gizli’ ve ‘davet açık- teşkilat açık’ aşamalarından geçilmesini şart koştuğu bildirildi. Hizbullah'ta her örgüt üyesinin kendi sorumlusunun verdiği talimatları, ‘bir farzı yerine getiriyormuş’ gibi harfiyen uygulamasının gerekli şart olduğu, aksi takdirde ‘Allah ve Resulü’nün' emrine isyan etmiş sayılacağı ve adam öldürme emrini yerine getirmeye mecbur bırakıldığı vurgulandı. Kitapçıkta, buluşma ve görüşmelerin birebir yapıldığı, fazla insanla tanışmamaya özen gösterildiği kaydedildi, şu saptamalar yapıldı:

  ÖL AMA KONUŞMA

  ‘‘Gözaltı ve sorgulamalar sırasında, cemaat zararının İslam'ın zararı olduğu düşüncesi çözülmeleri engeller. (Şeytanın polisine, askerine konuşma, ölmeyi tercih et, büyük günahtan kurtul ve cennete gir) felsefesi uygularlar. Konuşmaları çok zordur. Gözaltında kendilerini her an öldürebilirler. Örgüt şemaları çok karışıktır. Hizbullah'ın örgüt şeması, CIA ve MOSSAD yapılanmasına benzer. Hizbullah, PKK'dan çok daha tehlikeli örgüttür. Gizlilik kuralı, belli gereği belli seviyeye kadar yükselen örgüt mensuplarına örgüt içindeki aktivitesine göre birkaç kod isim verilerek kullandırılır. Bu kod isim uygulamasında diğer illegal örgütlerde görülen uygulamadan farklı olarak çapraz kod isim uygulaması görülmekle birlikte, örgütte alttan üste kimse kimseyi tanıyamaz.’’

  Araştırmada, örgüte kazandırılması hedeflenen kişilerin 12-20 yaşlarında, bekâr olmasına dikkat edildiği ve kişinin karakter yapısı, inancı, ailesinin ideolojik görüşüyle herhangi bir İslami gruba mensup olup olmadığı gibi konuların sıkı incelendikten sonra üst sorumluya iletildiği anlatıldı. Kitapçıkta, ‘Son zamanlarda Hizbullah, PKK’ya yönelik saldırılarını kesmiştir. Örgüt PKK ile (Türkiye'yi yıkmak) parolasıyla birleşmiştir' saptamasına da yer verildi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı