İZMİR HABERLERİ

Resim Heykel'de trafo tepkisi

Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
04.05.2017 - 15:09Son Güncelleme : 04.05.2017 - 15:41

İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin, İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi Müdürlüğü arka tarafına Konak tramvay hattının enerji ihtiyacını karşılamak için yapmaya başladığı 17 metre uzunluğunda 8 metre genişliğinde 5.5 metre yüksekliğindeki elektrik trafosuna  tepki gösterildi.

Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)

Konuyla ilgili olarak müze binası önünde Uluslararası Sanat Dernekleri Başkanlığı, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği, Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası, Resim Heykel Müzelerine Destek, Kültür Sanat ve Eğitim Derneği, Turgut Pura Vakfı, Uluslararası Aktivist Sanatçılar Derneği, Kültür Sanat Sen İzmir Bölge Şubesi, KESK İzmir Şubeler Platformu temsilcilerinin katılımıyla basın açıklaması yapıldı. Trafonun yapılması durumunda erken modern mimarlık örneklerinden biri olan ulusal mimarlık yapı ödülü almış müze binasının  siluetinin olumsuz etkileneceği, manyetik alanın insan sağlığına zarar vereceği, sanat atölyelerinde gerekli olan hava sirkilosyonunun kapanacağı ve herhangi bir yangın durumunda zarar göreceği öne sürüldü.

Basın açıklamasını okuyan Resim Heykel Müzelerine Destek Kültür Sanat ve Eğitim Derneği Başkanı Hümeyra Bezciler, kuruma herhangi bir bilgilendirme yapılmadan, bir anda alanda bulunan ağaçların kesildiğini, kepçelerin kazıya başladığını, buraya trafo yapılacağının anlaşıldığını ve bu durumun İzmir sanat çevresinde büyük bir üzüntü yarattığını söyledi. Bezciler, "Birçok sivil toplum kuruluşu duruma büyük tepki göstermektedir. Bölgede trafonun yapılabileceği birçok yer varken buraya yapılmasını anlamak mümkün değildir. Konuyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile temasa geçilmek istenmiş olup, bugüne kadar tarafımızla bir iletişime geçilmemiştir. İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi, mimari projesi Mimar Muhlis Türkmen ve İnal Göral tarafından tasarlanan ve 1988 yılında Türkiye Mimarlar Odası Ulusal Mimarlık yapı ödülü almış bir binadır. Hemen yanındaki Atatürk Kültür Merkezi binası ile birlikte belirli bir bina formu tarzında 'Erken Modern Mimarlık' örneklerinden biri olarak  İzmir kent belleğine ve mimarlık tarihine katkısı olan ender yapılardandır. Bölgede özgün bir siluet oluşumuna katkı sağlamaktadır. Türkiye'nin üçüncü büyük kenti İzmir'de, sayıları zaten az olan önemli kültür kurumlarından birisidir. Türk plastik sanatlarının Tanzimat döneminden günümüze kadar önemli örneklerini koleksiyonunda bulundurmaktadır. Müzecilik hizmetinin dışında sürekli yenilenen sergileriyle İzmir'de önemli bir sanat hizmeti vermektedir. Ayrıca  Müze ve Galeri binasında yer alan atölyelerde 400'e yakın yetişkin öğrenci plastik sanatların çeşitli dallarında eğitim almaktadır" dedi.

 

Etiketler: izmir , Müze , trafo

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Resim Heykel'de trafo tepkisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Resim Heykel'de trafo tepkisi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:13
  • Guneş
   06:51
  • Öğle
   13:15
  • İkindi
   16:42
  • Akşam
   19:19
  • Yatsı
   20:44
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı