Gündem Haberleri

  Resepsiyonda kabine değişikliği konuşuldu

  Hürriyet Haber
  24.04.2009 - 20:54 | Son Güncelleme:

  23 Nisan resepsiyonuna iki konu damgasını vurdu. Birisi Ermenistan gerilimi. Diğeri kabine değişikliği.

  Kabine değişikliğiye ilgili resepsiyonda konuşulanlar şöyle:

   
  Başbakan, Cumhurbaşkanı’na yeni kabine değişikliğini bu gece sunacak…

   

  Buna göre Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olması bekleniyor. Ancak AKP içinde milletvekillerinin Davutoğlu'nun vekil olmaması nedeniyle böyle bir atamaya sıcak bakmayacakları bu yüzden de Başbakan'ın son anda bu göreve Murat Mercan'ı getirme olasılığının bulunduğu konuşuluyor.

   

  Enerji Bakanı’nın da değişmesi, yerine Kayseri Milletvekili Taner Yıldız’ın gelmesi bekleniyor.

   

  Zeynep Gürcanlı YAZIYOR

  Yine söylentilere göre Kültür ve Turizm Bakanlıkları ikiye ayrılacak. Dolayısıyla Başbakan listesinde bir bakan fazlayla Cumhurbaşkanlığı'na çıkacak. Sonra da Ankara'nın en çok konuşulan bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da kabinede kalmaya devam edeceği, ancak Turizm Bakanlığı'nı üstleneceği söyleniyor..

   

  Dışişleri Bakanı Babacan'ın, Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in yerine getireleceği , kabinede, kabine dışı kalacak bakanlar arasında sağlık sorunları yaşayan Kemal Unakıtan'ın da adı geçiyor. Maliye Bakanlığı'na Unakıtan'ın yerine Nazım Ekren'in kaydırılacağı konuşuluyor.

   

  KABİNE DEĞİŞİKLİĞİNİN YOL HARİTASI

   

  Başbakan Erdoğan’ın yeni listeyi yarın resmen Köşk’e çıkarak, Cumhurbaşkanı Gül’ün onayına sunacağı belirtiliyor. Ankara kulislerinde Başbakan’ın planının, yeni listeye onayı yarın alıp hafta sonunda bakanlık devir teslimlerinin tamamlanması olduğu konuşuyor.

   

  Böylece Erdoğan yeni kabinesiyle Pazartesi günü ilk toplantısını yapmayı planlıyor.

   

  Kabinede kalması kesin isimlerden birisi İçişleri Bakanı Beşir Atalay. Ancak AKP kaynakları Atalay’ın da yerinin değişebileceğini belirtiyorlar.

   

  Başbakan ise Cemil Çiçeğin adı ise TBMM Başkanlığı için geçiyor. Erdoğan’ın Ekim ayında görev süresi dolacak olan TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın yerine Çiçek’i düşündüğü, yeni kabineyi hazırlarken bunu da göz önüne alabileceği AKP koridorlarında fısıldanmaya başlandı bile.

   

  Meclis Başkanlığı için adı geçen bir başka isim ise Devlet Bakanı Nimet Çubukçu.

   

  Kabineye girecek yeni isimler arasında Ömer Çelik’in, İdris Naim Şahin’in, Fatma Şahin’in, Cüneyt Yüksel’in, Reha Çamuroğlu’nun, Nihat Ergün’ün, Mehmet Sağlam ve Burhan Kuzu’nun da adları geçiyor.

   

  Bu çevrede Ömer Çelik’in Spordan Sorumlu Devlet Bakanı, İdris Naim Şahin’in Başbakan Yardımcısı, Fatma Şahin’in Kadından Sorumlu Devlet Bakanı, Reha Çamuroğlu’nun Kültür Bakanı olacağı konuşuluyor.

   

  Mehmet Sağlam’ın adı ise Milli Eğitim Bakanı için adı geçiyor.

   

  Kulislerde Burhan Kuzu’nun da Adalet Bakanı olarak atanabileceği, mevcut bakan Mehmet Ali Şahin’inde kabine dışında kalacağı konuşuluyor.

   

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da kabine dışı kalabileceği yada yerinin değişeceği, Sağlık Bakanlığı’na ise Yaşar Eryılmaz’ın getirilebileceği belirtiliyor.

   

  Bu arada Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Gül’e danışarak listeye son anda yeni bir bakanlık ekleyebileceği de kulislerde konuşulanlar arasında. Bu bakanlık yerel yönetimlerden sorumlu devlet bakanlığı olacak. Eğer bu değişiklik gerçekleşirse yeni oluşturulacak bakanlık için adı geçen isim ise Nihat Ergün.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı