Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Reşat Altay: Çatlı'yı tanımam

Enis BERBEROĞLU

Dün bu köşede Abdullah Çatlı'nın kullandığı cep telefonlarından İstanbul Terörle Mücadele Müdürü Reşat Altay'ın arandığı yolundaki DGM kaydına yer verildi. ‘‘Altay ve Çatlı ne konuştular?’’ sorusu yöneltildi.

Halen Niğde Emniyet Müdürlüğü görevinde bulunan Reşat Altay telefonla aradı, ‘‘Ben Abdullah Çatlı'yı kesinlikle tanımam. Arayan Abdullah Çatlı değildi’’ dedi. Altay olay yargıya intikal ettiği için daha fazla ayrıntıya girmek istemedi.

Reşat Altay, Abdullah Çatlı'nın temin ettiği patlayıcıların kullanıldığı 16 Mart İstanbul Üniversitesi katliamı olayına ilişkin iddiaları da yanıtladı:

- Ben o tarihte (1978) Kumkapı Toplum Zabıtası'nda bir buçuk yıldır çalışan komiser muaviniydim. Olay günü okula Gayrettepe, Site Yurdu, Kumkapı'dan polis geldi. Bütün gün kavgalarla geçti, sonra bombalama yaşandı. Canımızı zor kurtardık. Kurşunlar başımızın üstünden uçuşuyordu. Benimle ilgili ifade veren polis memuru, sözde katliama karışanları kovalıyormuş, arkadan 'dur' diye bir ses duymuş. Sonradan etrafına sormuş, 'Kim bağırdı?' diye. 'Komiser Reşat Altay' demişler. Yani beni görmemiş, tanımıyor bile.

Reşat Altay bu iddialarla ilgili olarak Şükrü Balcı dahil 60 emniyet görevlisi ile ilgili soruşturma açıldığını anlattı. Reşat Altay, ‘‘Hem bakanlık teftişinde, hem de Kocaeli Asliye Ceza Mahkemesi'nde hepimiz aklandık. Zaten İstanbul'daki faaliyet sicilimiz ortada. Bizim bu işlerle ilgimiz yok’’ dedi.

* * *

Reşat Altay'dan sonra DGM çevrelerinden ilginç bir duyum geldi.

Reşat Altay'ı Abdullah Çatlı'nın telefonundan arayanların aslında özel tim polisleri olduğu bilgisi ulaştı.

İddiaya göre, özel timci polisler 1 Şubat 1996 günü gözaltına alınan ve Gayrettepe'ye getirilen Haluk Kırcı'nın akıbetini sormak için devreye girdiler. Kırcı Terörle Mücadele'de sorgulanırken, yakın korumalığında bulundukları Reşat Altay'ı arayarak bilgi almaya çalıştılar.

Hatırlarsınız, Haluk Kırcı'nın gözaltındayken firar etmesi üzerine İstanbul eski Asayiş Müdürü Sedat Demir ve bazı polisler hakkında İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. Dava 13 Ekim günü sanıkların tamamının beraati ile sonuçlandı.

Bize ulaşan iddiayı doğrulatmak için Reşat Altay'a başvurduk. Ancak Reşat Altay herhangi bir yorum yapmak istemedi.

* * *

Bugün Cumhuriyet Bayramı.

Hepimizin bayramı kutlu olsun. Cumhuriyet'te yaşamanın kıymetini daha iyi bilelim.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI