Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Reşadiye'deki hain saldırıya bir tutuklama

  TOKAT, (DHA)
  30 Aralık 2009 - 08:38Son Güncelleme : 30 Aralık 2009 - 12:12

  TOKAT’ın Reşadiye İlçesi’nde 7 Aralık’ta 7 askerin şehit olduğu terör saldırısıyla ilgili olarak gözaltına alınan köy muhtarı H.İ. tutuklandı.

  7 Aralık’ta ilçeye bağlı Sazak Köyü yakınlarında askeri araca PKK’lı teröristlerin ateş açması sonucu 7 askerin şehit olduğu, 3 askerin ise yaralandığı saldırının ardından başlatılan soruşturma kapsamında ilçeye 11 kilometre mesafede yapımı süren termik santral inşaatında çalışan doğu kökenli işçiler ile Gökköy Muhtarı H.İ.’nin de aralarında bulunduğu 11 kişi önceki gün gözaltına alınmıştı. Sorgulanan şüphelilerden 9 kişi önceki gün, bir kişi de dün sabah serbest bırakılmıştı.

  Reşadiye Jandarma Komutanlığı’nda sorgulanan Gökköy Muhtarı H.İ. ise dün akşam saatlerinde Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi. Savcı tarafından ifadesi alınan muhtar H.İ., çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  DHKP-C'YE YARDIMDAN GÖZALTINA ALINMIŞ

  Reşadiye'deki terör saldırısı ile ilgili olarak gözaltına alınan ve ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Gökköy muhtarı H.İ. ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Bölgedeki istihbarat çalışmaları sonucunda gözaltına alınarak sorgulanan muhtar H.İ.'nin 1993 yılında da bölgede faaliyet gösteren terör örgütü DHKP- C'ye yardım ve yataklık iddiası ile gözaltına alınıp sorgulandığı belirtildi.

  7 Aralık'ta yapılan terör saldırısında muhtarın askerlerin ilçeye geliş gidiş saatleri ile ilgili olarak PKK'lı gruba bilgi verdiği bu nedenle sorgulandığı bildirildi. Muhtarın gözaltına alındıktan sonra olay öncesi ve sonrasında bulunduğu yerler ile ilgili verdiği çelişkili yanıtlarda gerçeği söylemediğinin ortaya çıkması üzerine şüphelerin arttığı bildirildi. Olay sırasında bir kahvede olduğunu söyleyen muhtarın, yanında olduğunu söylediği arkadaşları bu bilgileri doğrulamadı. Muhtarın devletin birliği ve ülke bütünlüğüne saldırı ile terör örgütüne yardım ve yataklık suçlaması ile tutuklandığı bildirildi. Kendisine yönelik suçlamaları kabul etmeyen H.İ. Çamlıbel F Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

  DAHA BÜYÜK SALDIRI HEDEFLENİYORDU

  Sazak Köyü yakınlarında gerçekleştirilen saldırı ile ilgili sürdürülen soruşturmalar kapsamında yeni bilgilere de ulaşıldı. Bölgede eylem yapmak için bulunan PKK'lıların daha büyük eylem planı yaptığı ancak bunu gerçekleştiremedikleri bildirildi. Teröristlerin Jandarma Bölge Komutanı veya Alay komutanına yönelik suikast planladıkları ancak bunda başarılı olamadıkları öne sürüldü.   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı