Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Renkliler, renksizler

'Dünya'da en sevilen oyun ne' dersiniz, hemen futbol akla gelir...

İngilizlerin başlattığı bu oyunpeşinde koştuğu yalnız bir yuvarlak cisim...

 

Ona da hükmeden ayaklar...

 

Oyun Ülkemizde de en yaygın hale geldi, paralar ön plana çıktı, pastası da bir hayli büyüdü...

 

Evet kısa bir aradan sonra Spor Toto Süper Ligi başladı...

 

Şimdi sıcaktan, daha sonra, soğuktan ve yağmurdan şikayet eder dururuz, ama bu futboltabiatın her konumuna açık bir oyun... Bakalım ilk haftalar kimler, neler yapmış kimler yapamamış...

 

RENKLİLER:

 

PİNTO (Bursaspor): Geçen yıldan gelen Pinto, giden Sercan ve Volkan'ı aratmadan yoluna devem ediyor.Bugünün golcü sıfatını iyi taşıyor... Takım gol pozisyonlarıhazırlığında hücumda nerede, nasılpozisyonalacağını, topa kale için ne gibi hazırlık yapma becerisine sahip bir oyuncu. Attığı golde, vuruş olarak zorda olsayerinde idi. Bursasapor'a hayat verdi.

 

DAVİD BARRAL(Orduspor): Orduspor'un yeni hücum adamı. Şimdi izleyenler soracak bir futbolcu bu kadargol kaçırır mı? Bence kaçırır. Şimdibir çok hücum adamının eksiği olankaleye gitme sorunuoyuncuda yok... Bir sinsi gibi rakip defansın aralarına sızan bir yapısı var.O pozisyonları yakalayanbir oyuncu benceoyuncudur.Şayet girdiği pozisyonlarıgole çevirseydi, herkesBarral diyecekti.

 

TOM( İstanbul B.B): Yeni hizmete sunulan Kadıköy- Kartal metrosu gibi.Beşiktaş'ıntüm y ollarını kapattı, raylı sistem gibi gidip geldi,hem Beşiktaş'ın orta alanın oyundan düşürdü, hem de defansını yıprat.

 

EDİN VİSCA( İstanbul B.B): Belediye kendi felsefesini adeta futbol takımına uyguluyor. Hizmetifazla olan kişileriiçinde barındırıyorlar. Öyle bir oyuncuvar kiEdin Viscagibi.Kendi ülkesindeki horonları teperken, kıvraklığını ortaya okuyor,kendisini kontrol eden oyuncuya bir hayli ter döktürüyor.

 

KUYT(F.Bahçe) Elazığ karşısında tel tel dökülen takımda, canlı manken olarak tek kalan Kuyt oldu. Attığı golden sonrakendisindeki hırsoyunu devamlı tazelemek zihniyeti üzerinden hiç eksik olmadı.

 

HERVE TUM( Elazığspor) Bir çok takımda forma giydi, hepsinde başarılı oldu. Adetabir gol makinesi gibi. şimdi birElazığspor kalmıştı formasının hakkını vermek için, oda burada da varım diyen bir oyuncu.

 

SHELTON(Karabük): Oyuna gecikme yaparak girdi tam girdi, Trabzonspor'un tüm defans anlayışını sildi süpürdü. Öyle bir hız ayarı yapıyor ki, vitesi rakibine göre kullanıyor, isteği zaman sollamayı yerinde yapınca istediğini alan bir oyuncu

 

ERMAN(Sivasspor) Bazen insanlar beğendiği futbolcunun düşüş yaptığı zaman "Artık ondan eser kalmadı" derler... İşteErman bunu kendisine söyletmeyen oyuncu. Geçen yıl neyse şimdide bozulan bir şeyi yok, kısacası Erman" Aynı tas, aynı hamam"...

 

EMRE ÇOLAK(Galatasaray) Çocuk daha 16 yaşında futbola göz kırptı... Uluslararası yarışmalarda yer aldı... Ama hiç kimse kim bu Emre demeye yanaşmadı, söylenen sözler,       "Daha genç pişmesi" gerekir oldu çıktı. Çocuk sanki mangala, konan et ve, balık" neresi pişsin... Oynamaya başladı, daha eksikleri var dediler, sonra yavaş yavaşoynamaya başlayınca vay be Emre bayağı iyi futbolcumuz demeye başladılar. Emre Kasımpaşa karşısında bir Selçuk'un yardımcı yönetmenliğini üstlendi ve yaptı.

 

UMUT BULUT(Galatasaray) Bir bölümde sessiz kaldı, çünkü istediği topları alamıyordu.Ama bunu keşfeden Emre ben sana hizmette hazırım hazırım diyerek iki nişan aldı yerini buldu. Sezon başı Galatasaray'ı umutlu başlamasını sağladı.

 

OKTAY(GENÇLERBİRLİĞİ) Gemi tam batarken takımını iskeleye yanaştıran oyuncu Oktay oldu... Uzun bir süre dalgalarla boğuşan Gençlerbirliği gemisinikurtaran isim oldu çıktı.

 

RENKSİZLER:

 

DIAGO: Akhisar Bld, karşısında defansında adeta yanlışlıklar içinde oldu. Geçen sezontakımını sırtlayan Diago'nun bu kadar düşüş yaşaması şaşılacak bir manzara.

 

ORHAN ŞAM(F.Bahçe ) Fenerbahçe formasını taşımak okadarn kolay değil.takımagerekli olarak alınan Orhan, kendisini bir türlükabul ettiremiyor. çünkü formayı taşımakta zorluk çekiyor. Görevi 50 m, geri , 50 geri ve pas dağıtımı ama Orhan bir gidiyor, gelemiyor, geliyor, gidemiyor. pas kullanımı hep gerivites, derin düşünce zenginliği kayıp.

 

BEKİR: (F. Bahçe) Geçen sezon sonlarına doğru, bir çıkış yaptı, tamamFenerbahçe merkez de birini buldu dedi. AmaBekir'de bir vurdum duymazlık hasıl oldu.Kendisine güven tazelemek istedi ama , güven gerine defans ta korkuları getirdi.

 

KAYSERİSPOR: Takım halinde renksiz bir görüntü verdiler,

 

Olcan ADIN: Zaman geliyor bir takımı kurtarıyor, zaman geliyor, sessiz kalıpateş'i yakamıyor, OlcanKarabük karşısında bu sahneleri oynadı.

 

MERSİN İDMANYURDU: Hücumda bir Nobre olmayıncapozisyon eksikliği ortaya çıkıyor.Orduspor karşısındaöyle pozisyonları göremedik. Takımın üç bölümünde birbirlerinden kötü idi.

X