Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Renklerle oynamanın keyfini siz de yaşayın

  Ersan Atakan eatakan@hurriyet.com.tr
  14.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.10.2005 - 21:20

  Sayısal fotoğrafçılığın belki de en büyük keyfi çekilen fotoğraflar üzerinde sonradan oynamaya olanak vermesi. Sayısal kameralar ne kadar gelişirse gelişsin, çekime müdahale etmediğimiz durumlarda; ışığa, fokusladığımız alan vb etkenlere göre farklı sonuçlar doğması da normal. Teknolojinin bizlere sunduğu nimetler modellerin gelişmesi ile sınırlı değil.

  Daha ileri gitmek için kurs ve eğitimlerden yararlanmak yanında, kişisel çabayla da, çekilen karelerde istenen doğrultuda değişiklikler yapmak mümkün. İşte bu noktada, bize hem bilgisayarımızdaki görüntü hem de baskı olarak çok daha tatmin edici sonuç vermesi açısından değişik teknikler yardımcı oluyor. Yardımcımız ise şüphesiz birbirinden değişik yazılımlar.

  renklere müdahale

  Çekim yaptığımızda fotoğraf makinemizin ekranında gördüğümüz görüntü, bilgisayarımıza aktardığımızda bize hiç de cazip gelmeyebilir. Bazı alanlar çok karanlık, bazı renkler çok baskın, gökyüzü ise son derece parlak ve renksiz gelebilir. Bu aşamada, Adobe Photoshop gibi programlarda bulunan birbirinden değişik özellikler, farklı ve daha iyi sonuçlar almamıza yardımcı olacaktır. Renklerle oynamamıza olanak vererek, renk sapmalarına müdahele etmemize yarayan bir özellik de "Color Balance" olarak karşımıza çıkmaktadır. Photoshop üzerinde "Color Balance" seçeneğine genel olarak, "Image" mönüsü altında, "Adjustments" seçenekleri arasında "Color Balance"ı seçerek veya kısa yol olarak "Ctrl-B" tuşu ile ulaşabilirsiniz. Paint Shop Pro gibi değişik programlarda da Color Balance seçeneği /images/100/0x0/55eabd9df018fbb8f893b687bulunmaktadır.

  SEÇENEK ZENGİNLİĞİ

  "Color Balance" seçeneği temel olarak, bize ana ve ara renklerde azaltma ve çoğaltma imkanı vererek, doğala veya istediğimiz renklere kolayca ulaşmamızı sağlayan bir yöntemdir. Ekrana gelen pencerede göreceğimiz üzere; Shadows (Koyu/Gölgeli Tonlar), Midtones (Orta Tonlar), Highlights (Açık Tonlar) olmak üzere üç ayrı seçenek sunulmaktadır. Bu üç seçenek için de, herbirinde ayrı ayrı ayarlama yapabileceğimiz üzere, yine üçer ayrı ayar imkanı vardır. Bu ayarlamalar ana ve ara renkler arasında olmaktadır. Böylece Cyan (Mavi Tonlar)-Red(Kırmızı Tonlar); Magenta(Macenta Tonlar)-Green(Yeşil Tonlar);Yellow(Sarı Tonlar)-Blue(Lacivert ve Eflatun Tonlar) arasında artı ve eksi değerler vererek yeni sonuçlara ulaşabilmekteyiz. Ekranda bulunan Preview (önizleme) seçeneğini işaretli tutarak da, yaptığımız değişiklikleri anında görme imkanımız bulunmaktadır. Pencerenin en altında bulunan "Preserve Luminosity" ise yumuşak ve homojen dağılım için seçili tutulmalıdır.

  BİR KAÇ İPUCU

  Ben de denememi bulutlu bir havada çektiğim bir çeşme görüntüsü ile yaptım. Çektiğim karedeki mavi tonların fazlalığını ve sapmasını, her üç seçenek için artı ve eksi değerler vererek, önizleme ekranında kolayca görerek denedim.

  Bu özellik ile bizlere yardımcı olabilecek birkaç ipucunu ise şöyle sıralayabiliriz : Çekici ve daha ılık tonlar için, "Açık Tonlar" (Highlights) ve Orta Tonlar"a (Midtones) sarı ve kırmızı eklemek; "Koyu/Gölgeli Tonlar"a ise mavi eklemek gerekmektedir. Değişik sonuçlar için denemesi sizlere kalıyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı