"Melda Narmanlı Çimen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melda Narmanlı Çimen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melda Narmanlı Çimen

Renk sihirbazının renkli evi

İngiliz renk uzmanı ve tasarımcı Tricia Guild’in ismini söylemek bile insanın gözünün önünde yeşilleri, pembeleri, morları dans ettiriyor.

Hiç aklınıza gelmeyecek ve "yan yana gelmeleri mümkün değil" diyeceğiniz renkleri bile bir arada yaşatma becerisine sahip bu kadın, kendi evinde ve sofrasında da rengarenk bir stil yaratmış.

Tricia Guild’in evi bir renk cenneti. 1970 yılında Londra’da kurduğu Designers Guild markası kumaş ve duvar kaplamalarının yanı sıra mobilya, ev tekstili, halı-kilim ve ev parfümleri üretiyor. Kendi evinin dekorasyonunda da, Designer’s Guild stilini yansıtan pek çok öğe karşımıza çıkıyor. Renklerin değişen ışıkla kendilerini değiştirdiklerini ve böylece bizi de değiştirdiğini düşünen tasarımcı bu tezini yaşadığı alandaki örneklerle açıklıyor.
/images/100/0x0/55ead091f018fbb8f8986ed3
Örneğin, kitaplığın duvarları XVIII. yy. pastel renkleriyle boyanmış; işte burada Guild’in koleksiyonlarına ilham kaynağı olan seyahat, renk ve doğayla ilgili eserler yer alıyor. Döşemelik kumaşlar, duvar kağıtları, yatak odası ve banyo tekstil ürünleri, mobilyalar, aksesuarlar... hepsine ilham veren kitaplar bu raflarda yerini alıyor.

YENİDEN OLUŞTURMAK

Tasarımcının hazırladığı sofra ise tazelik ve sürprizlerle dolu. Amerikan servisi ve peçete takımı yerine kendi koleksiyonunda yer alan kumaşların püsküllü olarak kesilip bırakılmış halleri var. Ton sur ton bir mutfak, pembe, yeşil ve turuncu renklerde bir mönü... "Değiştirmeye ve yeniden oluşturmaya bayılıyorum. Hem kendim için, hem de başkaları için" diyen tasarımcıyla beraberken, hiçbir şey bildik haliyle ilerlemeyebilir. Çünkü o hep şaşırtan bir mizaca sahip.

MUM IŞIĞI

Her akşam yemeğini bir bayram havası haline dönüştürebiliyor. Çiçekler ve yapraklarla dekorlar oluşturup, mekánı ve sofrayı mum ışığı ile aydınlatıyor. Tercih ettiği materyaller ise; porselen, seramik, sedef, kristal ve mine. Sofrada yer alan bardaklar dekorun en ilginç halleri. Farklı boyda, renkli ve değişik formlarda. Mougins veya Salzbourg’daki antikacılardan aldığı sofra takımları eski takımlarıyla beraber uyum içinde.

Güzel havalarda ise peyzaj mimarı Arne Maynard tarafından hazırlanan bahçe, yeşil bir salon haline bürünüyor. Mum ışığıyla aydınlatılmış, süslenmiş ve renkli kumaşlarla bezenmiş bir sofra ve sandalyeler yaz akşamlarının baş rolünü oynuyor. Onun için yemek pişirmek de yaratmak ve tasarlamak anlamına geliyor. "Yeni tarifler bulmayı, farklı karışımlar peşine düşmeyi, yeni parfümler, beklenmedik baharatlar kullanmayı çok seviyorum", diyor. Yemeklerin hafif olması onun için çok önemli. Gün batımı davetlerinde veya ağaçların altında taze lezzetler partisinde sunduğu sebzelerin kalitesi, zeytinlerin tadı, şampanya ve tabakların üzerine bıraktığı baharatların tazeliği ise vazgeçilmez.

Tricia Guild, romantik, duygusal ve duyusal görüntüleri kendi evinde gerçek ve etkileyici kılmaya çalışıyor. Kıvır kıvır saçları ve her daim gülümseyen gözleriyle ilham perisi kaçanlara sesleniyor!

Tasarımcılarının hazırladığı desenleri Uzak Doğu’da dokutan Kymo, koleksiyonunda ağırlıklı olarak hand tufted yün halılara yer veren bir marka. Rahim Walizada’nın eşsiz tasarımlarının Afganistan’daki özel tezgahlarda, Ghazni yünüyle dokuduğu Terra Nueva koleksiyonu da, markanın en değerli ürün gruplarından biri. Cinisli Kemerburgaz mağazasında görebilirsiniz. Tel: (0212) 322 40 34.

Denizi özleyenlere

Teşvikiye Reasürans Çarşısı’nın içinde yer alan Anna Fresko, kendi tarzını yıllardır başarıyla koruyan bir mağaza. Genellikle bordo ve altın renklerinin hakim olduğu aydınlatma ve aksesuar tasarımları arasında yer alan bu tepsi, kış ortasında deniz mavisini özleyenler için.Tel: (0212) 247 90 55.

Gel keyfim gel

Otellerin dekorasyonu beni çok etkiler. Toprak tonları ve su renklerinin sade mobilyalar ve doğal malzemelerle buluştuğu Sumahan Otel, detaylara gösterilen özenle çok beğeniliyor. Türk tarihi, coğrafyası, mimarisi ve mutfağı üzerine zengin bir kitap koleksiyonunun yer aldığı kütüphanenin önünde oturmak çok keyifli. Tel: (0216) 422 80 00.

Kutu bu, boş durur mu?

Eski fotoğraflar, atmaya kıyamadığınız notlar, doğumgünü kartları, teki kaybolmuş küpeler ya da ilaçlar... Her türlü ıvır-zıvır-kıvır için yaratılmış harika icat kutular, en zor anlarınızda imdadınıza koşacaktır. Inside mağazasındaki metal üzeri resimli alternatifler çok eğlenceli. Tel: (0212) 231 82 86.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI