Renault'un ihracat hedefi 500 milyon dolar

Hürriyet Haber
25 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 25 Eylül 1998 - 00:01

Sadece Türkiye'de dünya için üretilen Megan'ın Wagon modeli, Türkiye'ye ihracat kapılarını sonuna kadar açıyor. Renault Türkiye'de satışa sunduğu Megane Wagon modelini gelecek yıl şubat-mart ayından itibaren Avrupa ülkelerine satışa başlayacak. 50-60 bin adet Megane Wagon ihracatını hedefleyen Renault'nun aylık otomobil ihracatı ayda 5 bin adet olacak. Renault, Megane Wagon'un ihracatından yılda yaklaşık 500 milyon dolarlık (140 trilyon lira) gelir elde etmeyi hedefliyor.

SADECE TÜRKİYE’DE

Renault Megane Wagon'un yalnızca Türkiye'de üretilmesi ve tüm Avrupa'ya buradan ihraç edilmesi, Türkiye'deki otomobil üretiminin kalitesinin geldiği noktayı da gösteriyor. Megane ailesinin Wagon modelinin üretimi için Türkiye'nin seçilmesinde hem Türkiye pazarının güçlü bir potansiyele sahip olması hem de Oyak Renault fabrikalarının dünya standartlarında üretim kalitesine sahip olması önemli rol oynadı. Dizaynına karar verilmesinin ardından yaklaşık 20 ay gibi kısa sürede üretimine geçilen Megane Wagon için toplam 100 milyon dolarlık yatırım yapıldı.

Megane Wagon'un Türkiye'deki satış hedefi ise bu yıl sonuna kadar 2 bin adet olarak açıklandı. Gelecek yıl Megane Wagon'dan yaklaşık 5 bin 500 adet satılması hedefleniyor.

PATLAMA 1999'DA

Megane Wagon'un ihracatına başlanmasıyla, Türk otomotiv sanayiinin ihracatında da önemli bir patlama yaşanacak. Türk otomotiv sanayicilerinin yaptıkları ihracatta yan sanayi ürünleri ağırlıktayken, otomobilin payı oldukça düşük. Geçen yıl 8 ayda 81.7 milyon dolar olan otomobil ihracatı bu yıl aynı dönemde 97.4 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatın en büyük bölümünü oluşturan yan sanayii ürünleri ihracatı ise 692 milyon dolar oldu. Böylece daha önce yan sanayiinin sürüklediği ihracat, otomobil ihracatının başlamasıyla birlikte 1999 yılında patlayacak.

RENAULT BAŞKANI

Megane Wagon'nun Türkiye'de satışa sunulması nedeniyle gerçekleştirilecek etkinliklere katılmak üzere Renault Başkanı Louis Schweitzer ve diğer üst düzey yöneticileri Türkiye'ye geldi. Schweitzer, Bursa'daki Oyak-Renault fabrikasında bugün düzenlenecek bir törene katılacak. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de katılacağı törenle, yılda yaklaşık 60 bin adetlik ihracatla, Türkiye'yi Renault'un ihracat üssü haline getirecek Megane Wagon'un dünya tanıtımı gerçekleştirilecek.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı