Renault Trucks'a rekabet soruşturması

ANKARA
16.09.2013 - 11:18 | Son Güncelleme:

Rekabet Kurulu, Renault Trucks Türkiye Ticaret A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Kurul, Renault Trucks hakkında yapılan şikayet başvurusunu, konuya ilişkin 2009 tarihli kararın Danıştay 13. Dairesi'nce iptali üzerine yeniden değerlendirdi.

Söz konusu başvuruda, Renault Trucks Türkiye Ticaret A.Ş.’nin yetkili servis olma taleplerini anlaşma konusu hizmetin niteliği ile bağdaşmayan gerekçelerle reddettiği, özel servislerin teknik bilgi, ekipman ve eğitime erişimini kısıtladığı ve yetkili servisler ile özel servisler arasında ayrımcılık yaptığı ileri sürülmüştü.

Dosyada yer alan bilgi ve belgeleri son toplantısında müzakere eden Kurul, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 41. maddesi uyarınca Renault Trucks Türkiye Ticaret A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri; yasaklıyor.

Soruşturma; Renault Trucks Türkiye Ticaret A.Ş.'nin "Yetkili Servis Standartları"nı Motorlu Taşıtlar Sektöründeki Dikey Anlaşmalar ve Uyumlu Eylemlere İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği'ne uyumlu düzenlememek ve yetkili servisler ile özel servisler arasında ayrımcılık yapmak suretiyle 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespit amacıyla başlatıldı.

Etiketler: rekabet kurulu


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı