Renault, geleceğe Bursa’dan açılıyor, elektrikli otoda 1 milyar Euro’luk garanti veriyor

Emre ÖZPEYNİRCİ
14.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Renault, Oyak’la ortaklığının 40’ıncı yılında hem elektrikli Fluence’nin hem de Megane Hatcback’in Bursa’da üretileceğini resmen duyurdu. Renault’nun Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Patrick Pelata, Renault-Nissan ittifakının 2009-2015 arasında elektrikli otoya 4 milyar Euro yatıracağını belirterek, “Fluence, Renault’nun dünyada satacağı ilk elektrikli oto olacak” dedi.

FRANSIZ otomotiv devi Renault, Oyak Grubu ile Türkiye’deki ortaklıklarının 40’ıncı yılını iki önemli yatırımla kutluyor. Renault, elektrikli Fluence ile yeni Megane Hatcback’in 2010 yılından itibaren Türkiye’de üretileceğini dün dünyaya resmen duyurdu. Oyak Renault, 50 milyon Euro yatırımla 2010 yılı sonundan itibaren Fluence modelinin elektrikli versiyonunu Bursa fabrikasında üretmeye başlayacak. Elektrikli model 2011 yılının ilk yarısından itibaren satışa sunulacak. Renault’nun Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Patrick Pelata, Renault-Nissan ittifakının 2009-2015 yılları arasında elektrikli otoya 4 milyar Euro’luk yatırım yapacağını belirterek, “Sadece 4 elektrikli oto için 800 milyon Euro yatırım yapıyoruz. Fluence, bu 4 model arasında Renault’un dünyada satışa sunacağı ilk elektrikli otomobil olacak. Bursa bize geleceğin yolunu açacak” dedi.
Hawaii’ye de satacağız
Renault, dün Bursa fabrikasıyla ilgili yeni yatırım kararlarını dünyaya aynı anda açıkladı. Renault’nun Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Patrick Pelata, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttıkları 4 elektrikli otomobil arasında, Bursa’da üretilecek Fluence’nin satışa ilk sunulacak model olacağını belirterek, “Elektrikli Fluence’yi 2011 yılının ilk yarısında ilk olarak İsrail’e satacağız. Ardından Danimarka ve Fransa’da devreye girecek. Başka ülkelere de bakıyoruz. Hawaii’yle bile ilgileniyoruz” diye konuştu.
100 bin adet ihracat
Bursa’da yılda 30 bin adet elektrikli Fluence üretileceğini kaydeden Pelata, ‘Better Place’ şirketiyle imzaladıkları anlaşmayla sadece İsrail ve Danimarkaya’ya 5 yılda 100 bin adet elektrikli Fluence satacaklarının söyledi. Oyak Renault, sadece bu anlaşma sayesinde 5 yıllık süreçte en az 1 milyar Euro’luk ihracatı garantilemiş olacak. Pelata, Türkiye’nin Renault için çok güçlü bir üretim üssü haline geldiğini belirterek, “Türkiye’de Oyak’la 40’ıncı yılımızda elektrikli Fluence ve Megane HB’in Bursa’da üretileceğini açıklayarak ortaklığımıza ve geleceğe duyduğumuz güveni bir kez daha ispatlıyoruz” dedi.
1.5 milyar dolar yatırım
1969 yılından bu yana Türkiye’de üretim yaptıklarını hatırlatan Pelata, şunları dile getirdi: “Oyak Renault’nun kuruluşundan bu yana 15 farklı model ürettik. Son 12 yılda 1.5 milyar doların üzerinde yatırım yaptık. 6 bin 500 kişiye doğrudan, 50 bin kişiye dolaylı yoldan istihdam yarattık. Renault dünyasında üretilen 8 araçtan biri Bursa’daki bantlardan çıkıyor. Bursa tesisi, dünyanın 7’nci, Avrupa dışında ise üçüncü büyük Renault fabrikası konumunda.”

Fluence elektrikle 160 kilometre gidecek

OTOMOTİV sektöründe elektrikli araçların bir devrim olacağını kaydeden Patrick Pelata, “Türkiye’deki fabrikamızın bu devrimde önemli bir rolü olacak. Bursa’da 2010 sonunda üretimine başlanacak Fluence Z.E. sıfır salınımlı olacak. Halihazırda Bursa’da 120 milyon Euro yatırımla üretilen Fluence’ın bir türevi olacak ancak boyutları daha büyük olacak. Otomobil, dolu bataryayla 160 kilometre yol katedebilecek. Renault, elektrikli araçlar konusunda öncü olmak istiyor” dedi.

Hükümet desteklerse Türkiye’de de satılır

ÖNÜMÜZDEKİ 10 yılda dünyada otomobil satışlarının yüzde 10’undan fazlasının elektrikli otomobillerden oluşacağına inandıklarının söyleyen Pelata, Renault’un ise satışlarındaki elektrikli oto payının ise toplamdan daha fazla olacağını kaydetti. Elektrikli Fluence’nin Türkiye’de satılıp satılmayacağına ilişkin bir soruya ise Pelata şu cevabı verdi: “Bugün Fransa elektrikli otomobiller için 5 bin Euro’luk destek verdiğini açıkladı. İkinci olarak elektrikli otomobiller için kurulacak şebekenin desteklenmesi gerekiyor. Ayrıca biz pilleri satmayıp, kiralayacağız. Dolayısıyla bu pillerin kirasının benzin ve dizelden daha ucuz olması gerekiyor. Türkiye’de hükümetin ne düşündüğünü bilemem ama 2-3 yıl içinde bu destekler çıkarsa, elektrikli otolar Türkiye’de de satılır.”

Megane HB, kasımdan itibaren Bursalı oluyor

RENAULT, büyük talep gören yeni Megane Hatchback’i İspanya’nın ardından Bursa’da da üretme kararı aldı. Megane Hatcback, İspanya’daki Palencia fabrikasının dışında Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında da üretilecek. Oyak Renault yapacağı yeni yatırımla Kasım 2010’dan itibaren Megane Hatchback üretimine başlayacak. Şirket, ilk etapta bu araçtan yaklaşık 30-35 bin adet üretmeyi planlıyor. Megane Hatchback’ler başta Rusya ve Avrupa ülkeleri olmak üzere 80 ülkeye ihraç edilecek. Oyak Renault’nun Megane Hatcback ve elektrikli Fluence’la birlikte ürettiği araç sayısı da 6’ya çıkmış olacak. Bu yeni yatırımla 2011 yılından itibaren Oyak Renault, 360 bin adetlik yıllık üretim kapasitisinin tamamını dolduracak. Bursa tesisinde şu anda Clio 3 ve 5 kapı, Clio Grand tour, Symbol ve Fluence üretiliyor.

Türkiye’de her iki otodan birini üretiyor

1969 yılında 50 milyon TL sermaye ile Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan Renault, ülkemizdeki ilk büyük Fransız-Türk ortak yatırımını gerçekleştiren firma olma özelliği taşıyor.
Bursa’da bulunan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 360 bin otomobil 450 bin motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip fabrikası konumunda.
Oyak Renault, Türk otomotiv sektöründe, 12 yıldır aralıksız olarak otomobil üretiminde lider. Türkiye’de üretilen iki otomobilden biri Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretiliyor.
Türk otomobil pazarında satılan her 6 otomobilden biri yine Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretiliyor.
Türkiye’den ihraç edilen iki binek otomobilden biri, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları bantlarından çıkıyor.
Fabrikanın üretip ihraç ettiği modeller 5 kıtada 100’den fazla ülkede satılıyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı