Renault’daki casusluk skandalında Fransa, Çin’den şüpheleniyor

Arzu ÇAKIR MORIN/PARİS
08.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Fransız otomotiv devi Renault’da şirketin yönetim kadrosuna kadar sızan endüstri skandalının ayrıntıları belli oluyor.

Renault’un elektrikli araçlar projesine ilişkin bilgilerin sızdırılmasıyla ilgili skandalın çözülmesi için devreye giren Fransız gizli servisi ve Renault yönetimi Çinli bir üretici firmadan şüpheleniyor. Renault’yu şok eden 3 köstebekten birisinin, 30 yılı aşkındır üst düzey görevde bulunan firmanın en ‘sadık’ yöneticilerinden biri olması da şaşkınlık yarattı. Önümüzdeki hafta, açığa alınan 3 köstebeğin işlerine son verilmesi bekleniyor.
Gizli servis devrede
Soruşturmayı tamamlayan Renault üç köstebek çalışanı hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanırken, Le Figaro Gazetesi’ne göre hükümet de köstebeklerin hangi şirket lehine bilgi sattıklarını bulmak için gizli servisi devreye soktu. Renault yönetimiyle görüştükten sonra “olayın ciddi bir endüstri casusluğu hatta ekonomik savaş denebilecek kadar ciddi olduğunu” dile getiren Sanayi Bakanı Eric Besson, devletin yardım ettiği tüm kuruluşlarda iç güvenliğin artırılmasını sağlayacaklarını dile getirdi.İki koldan yürütülen soruşturmanın ilk verilerine göre, 2012’de satışa sunulacak elektrikli arabaların batarya ve motorları hakkında son derece önemli bilgiler dışarıya sızdırıldı. Üç çalışan, elektrikli araba patentleri daha alınmadan, patentlere ait tüm bilgileri ekonomik casusluk konusunda aracı olan isimlere sattı.
Çinliler takip ediyor
Önümüzdeki yıl dört farklı elektrikli araç modeli piyasaya sunacak olan Renault, bu alanda 56 ayrı patent aldı. Ayrıca 34 patent talebi onaylanmak üzere ve 115 patent başvurusu da halen inceleme halinde. Firma, elektrikli araba projesini oluşturabilmek için bu güne kadar 4 milyar Euro’luk yatırım yaptı.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı