Ege Haberleri

EGE

  Rektörün zor davası

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  24.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün’ün “babamın halasının kızı” dediği Meliha Öktem 25 Nisan 2007’de 81 yaşındayken Urla’da vefat etti. Füzün ve aralarında kardeşlerinin de bulunduğu 14 akrabası Öktem’in varisleri olarak belirlendi.

  Ancak vasiyet okunduğunda Öktem’in tüm malını mülkünü sadece Prof. Füzün’e bıraktığı ortaya çıktı. Vasiyete ilk itiraz edip kabul etmeyen, Isparta’da yaşayan yeğenlerden Gönül (Öktem) Gülsüner oldu. Gülsüner, Melahat Öktem’in akli dengesinin yerinde olmadığını, herhangi bir baskı ve yönlendirme olmadan kendiliğinden böyle bir vasiyette bulunamayacağını iddia etti.
  Dedektif gibi araştırma
   Gülsüner, avukatı Tahir Alan aracılığıyla iddialarına delil topladı. İddiaya göre Öktem’in ölümünden yaklaşık 20 yıl önceden beri psikolojik rahatsızlığı olduğunu ortaya koyan bilgi ve belgelere ulaşıldı. Öktem’in, yıllarca Urla Emniyet Müdürlüğü’ne, kendisini televizyon kumandasıyla rahatsız ve işkence eden bir emekli hakim komşusundan şikayetçi olduğu belirlendi. Öktem şikayete geldiğinde, Prof. Füzün’ün telefonla arandığını ve “şizofreni hastasıdır” dediğini belirten kayıtları mahkemeye sunuldu. Öktem’in 2004 Ekim’de Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Kliniği’ne Füzün’ün önerisiyle yatırıldığı, bir ay sonra şizofreni, paranoid tip tanısıyla taburcu edildiğine dair belgeler de mahkemeye sunuldu. Öktem’e 27 Nisan 2006’da Füzün’ün memleketi olan Akhisar Devlet Hastanesi’nden akli melekelerinin yerinde olduğuna dair alınan, 4 ay sonra Urla Devlet Hastanesi’nden notere verilmek üzere tek hekim imzalı verilen, “Akli dengesi yerinde olup her türlü tasarrufa ehil olduğuna” ilişkin raporların  gerçekleri yansıtmadığı iddia edildi.

  Rahatsızlığı yok

  Dava dilekçesinde, “Füzün’ün kardeşlerini bilmemesi, tanımaması, kendisinin mirasçı olduğunu bilip kardeşlerinin mirasçı oduğunu bilmemesi mümkün olmamakla birlikte, inanılacak bir durum değildir” denildi. Urla Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan vasiyetname iptal davasına Rektör Prof. Dr. Füzün’ün avukatı Bircan Kabadayı’nın verdiği cevap dilekçesinde özetle şunlar yer aldı: “Melahat Öktem, dava dilekçesinde iddia edilenin aksine gerek vasiyetnamenin yapılmasından önce ve gerekse sonrasında akli melekeleri yerinde tasarruf ehliyetine sahip olarak bir yaşam sürdürmüştür. Tasarruf ehliyetini etkileyecek hiçbir psikolojik rahatsızlığı olmamıştır.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı