"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Rektörü Aras’tan ’çevresel’ açıklama

HAYRİ Korkmaz adlı okurumuz, sabah yürüyüşe çıktığında, Ankara Üniversitesi’ne bağlı dinlenme tesisinin önünde atık suların arıtılmadan kumsala salındığını görmüş ve köşemizden üzüntülerini ifade etmişti. Sade bir şekilde ’çevresel’ tepkisine karşı Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Nusret Aras, bu duruma üzülmüş.

Açıklamasında şöyle diyor:

"İsmi geçen okuyucunun beyanının gerçekle herhangi bir ilgisi bulunmadığı gibi ortaya çıkan çevresel sorunun nedeni üniversitemiz değildir. Şöyle ki; 28-29-30 Haziran 2007 ile 1 Temmuz 2007 tarihlerinde Manavgat’ın (Antalya) Çolaklı ve Evrenseki beldelerinde büyük çaplı bir yangın meydana gelmiş, söz konusu yangının ardından ismi geçen beldelerin yaklaşık %50’si yangından doğrudan zarar görmüş ayrıca bu tarihlerde anılan beldelerde elektrik kesintileri olmuştur.

Söz konusu kesintiler üzerine, Çolaklı Belediyesi’nce jeneratörler devreye sokulmuş ancak yüksek ısı ve hararet nedeniyle jeneratör motorları da arızalanmıştır.

Üniversitemize ait tesisin bulunduğu bölgede iki adet arıtma istasyonu bulunmakta olup 2 nolu istasyon bölgede bulunan otellere 4 nolu istasyon ise tarafımızca kullanılmaktadır. Bu istasyonlar kanalı ile tesisilerin atık suları Belediyeye ait logara aktarılmaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz elektrik kesintisi ve jeneratör yetersizliği nedeniyle üniversitemizce kullanılmayan 2 nolu istasyonunu aktarım sistemi bozulmuş ve 01.07.2007 tarihinde atıklar sahile taşmıştır.

Üniversitemize ait tesisin bulunduğu kıyı kesiminde arıtma tesisleri Çolaklı Belediyesi tarafından kurulmuş olup, işletmesi de yine Belediyece yapılmakta, tarafımızca anılan Belediyeye ’atık su ve katı atık toplama bedeli’ olarak Çolaklı Belediyesi Başkanlığı Meclis kararınca belirlenen ücretler çerçevesinde her ay düzenli ödemeler yapılmaktadır.

Gazetenizde yer alan yazıda belirtilen tarihte yukarıda açıkladığımız olağan üstüdurum nedeniyle hoş olmayan bazı durumlar ortaya çıkmıştır. Söz konusu bu durumun-atık su sisteminin işleyişi ve arıza nedeni- üniversitemizle herhangi bir ilgisi bulunmamakta olup, ortaya çıkan fiili durum nedeniyle Üniversitemiz mağdur durumda kalmıştır.

Ayrıntıları ile açıklamış olduğumuz ve dahlimizde gerçekleşen bu olayın üniversitemize yükletilmesi, haksız ve gerçek dışı ithamlarla Türkiye Cumhuriyeti’nin en eski ve köklü üniversitemizin yıpratılmaya çalışılması son derece üzücüdür."

Sayın Hocam, böyle sade bir okur uyarısını ’üniversiteyi yıpratma’ noktasına getirmeniz karşısında bizim de üzüldüğümüzü ifade etmek istiyoruz.

Eğitimde yap-boz sisteminin faturası

OKS mağduru olduklarını belirten bir öğrenci velisi, haklı eleştirilerde bulunuyor:

"Bu sistem baştan hatalı idi. İlköğretim başarı puanının ilave edileceği son anda duyruldu ve ellerine yüzlerine bulaştı. Şimdi ne olacak? Başarı notu yüksek olanın hakkını geri alıp başarı notunu yanlış girdiğiniz öğrenciye verdiğinizde sıralama nasıl değişecek? Yolun başında olan bu çocuklar yöneticilere, sizlere, bizlere nasıl güvenecek? Çalışmaları heba mı olacak?

Sınav yeniden yapılmalı ve ilköğretim başarı puanı katılmadan şaibeler sonlandırılmalıdır.

Sayın Milli Eğitim Bakanının olayı bu derece küçümsemesi yap boz tahtasına çevirdigi egitim sistemini doğurmuştur. Olayı ört bas etmeye çalışacağına şimdiye kadar bu hatalar neden olmuyordu diye sormalı ve işi bilen insanları partizanlık gütmeden göreve getirmelidir.

Bir öğrenci velisi

Yerleşik radar yazısı olur mu

ANKARA’da Avrupa Birliği’ne uyum süreci içinde yaşananlar traji komik.

Bunu anlamak için herhangi bir motorlu taşıt kullanmanız yeterli. Birincisi ’Radar’ yazısı, yalnızca radarın gerçekten olduğu günlerde koyulması için vardır ve AB’de bu şekilde uygulanır. Ankara’da bir kez koyulan ’Radar’ levhası bir daha kaldırılmıyor.

Orada gerçekten polis/jandarma olsa da olmasa da.

İkincisi ’sulama çalışması’ ki, bu radara oranla çok daha tehlikeli. Çünkü bu levhalar uyarı için konulur, sürücülerin hızlarını düşürmelerini ve en sol şeridi boşaltmalarını öngörür. Böylece sulama aracına veya görevlilerine çarpılmasını önler. Ancak Büyükşehir Belediyesi bu levhaları bir kere yerleştirdi, ki ne yerleştiriş... Yaklaşık her 20 metrede bir, üstelik sulama aracı olsa da olmasa da... Dolayısıyla herhangi bir kaza olursa bu levhalara uyulmadığını araştırmaya hiç gerek yok! (Bkz. Eskişehir Yolu, Konya Yolu, İstanbul Yolu, vb.)

Bir sürücü hergün kullandığı yolda her zaman aynı levhayı görürse, bu levha amacına hizmet etmez, bu durumdan da sürücüler sorumlu tutulamaz.

Berkan BAYKAM

Pepe’nin daireleri 300.000 YTL...

ÇUKURAMBAR
semti 2-3 yıl öncesine kadar gecekonduydu.

Melih Gökçek yönetimindeki Belediye, imar geçirmeden önce gecekonduların sahiplerinden sudan ucuz fiyatlarla toplanmasını sağladı.

Sonra da AKP’liler buradan lüks konut sahibi oldular. Duyumlara göre Sn. Orman Bakanımızın bu bölgede kaç dairesi vardır?

Ben biliyorum ama bakan bey söylesin. Bir daire 300.000 YTL’den satılıyor.

Prof. Dr. Davut KÖKŞER

Biliyor musunuz

ANKARA’da CHP’ye destek vereceklerini açıklayan Anavatan Partisi

eski Ankara İl Başkanı Muharrem Soğuksu’nun Ankara’dan bir grup arkadaşı ile Rize’de Mesut Yılmaz’a köy köy dolaşarak destek istediklerini, yarın da eski milletvekilleri ve belediye başkanlarının da Rize’ye giderek destek vereceklerini... CHP Ankara 1. Bölge milletvekili adayı Yılmaz Ateş’in "AKP, devletin tüm olanaklarını seçim kampanyalarında kullandığını" belirterek, "CHP bayraklarının belediye iş makinelerince söküldüğünü, bir ilçe emniyet müdürünün broşür dağıtan AKP’li gençlere eskortluk yaptığını, Ankara Sanayi Odası’nın tüm olanaklarının AKP’nin seçim kampanyaları için seferber edildiğini" söylediğini... CHP 1. bölge milletvekili adayı Levent Gök’ün, Bahçelievler ve Emek mahallelerinde sokak numaralarının değiştirilmesine karşı Ankara 1. İdari Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini bildirdiğini...KAVAKLIDERE Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği’nin düzenlediği ’Oyumuzu vermek için Buradayız’ sloganıyla yola çıkılan Alegrio Oda Korosu konserinin 21 Temmuz Cumartesi Kuğulu Park’ta 18.00’de yapılacağını...

GÜNÜN SÖZÜ

"Mitinge binenlerin parasını AKP veriyor."

(Melih Gökçek)
X