DİYARBAKIR HABERLERİ

Rektörlük ek binası Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı'na tahsis edilecek

AA / Halil İbrahim Sincar
24.02.2015 - 09:43Son Güncelleme :

- Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Rektörlüğüne bağlı ve İlahiyat Fakültesi olarak kullanılan 2 katlı binanın tamamının Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı'na tahsis edileceği belirtildi.

YEREL HABERLER DİYARBAKIR

AA / Halil İbrahim Sincar

MARDİN (AA) - Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Rektörlüğüne bağlı ve İlahiyat Fakültesi olarak kullanılan 2 katlı binanın tamamının Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı'na tahsis edileceği belirtildi.

MAÜ Vekil Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, yaptığı açıklamada, Yaşayan Diller Enstitüsü çatısı altında faaliyet gösteren Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’nın müstakil binasıyla fiziki bir rahatlama yaşayacağını ve İlahiyat Fakültesinin yerleşke alanında bulunan yeni binasına taşınacağını söyledi.

Enstütü bünyesinde Kürtçe’nin Kurmanci, Zazaki ve Sorani lehçelerinin öğretildiğini dile getiren Rektör Ağırakça, uluslararası alanda başarılı çalışmalara imza atmış araştırmacı ve akademisyenlerle uluslar arası bir akademik yapı oluşturacaklarını kaydetti.

Kürt dili, edebiyatı, kültürü ve folklorunun daha da geliştirilmesi için yurt içinde ve yurt dışında bulunan el yazması koleksiyon ve arşivleri Yaşayan diller Enstitüsüne taşıyarak çok geniş bir Kürtçe kütüphane kurma çalışmalarını da devam ettireceklerini ifade eden Ağırakça, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin ve Mardin Artuklu Üniversitesine verdikleri desteklerden dolayı minnettar olduğunu söyledi.

Ağırakça, Üniversite olarak barış sürecine müspet akademik katkılarının süreceğine işaret ederek her platformda üretkenliğini ve etkinliğini kabul ettirmiş güçlü bir akademi oluşturma yolundaki gayretlerinin aratacağını belirterek, "Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’na tahsis edilen binanın zemin ve 2 kat daha olmak üzere 2 bin 720 metrekarelik bir alandan oluşmaktadır. Aktif bir şekilde çok dilli ve çok kültürlü zengin bir yaşayan diller ve kültürler havzası oluşturmayı hedefliyoruz" diye konuştu

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Rektörlük ek binası Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı'na tahsis edilecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2015 tarihinde saat 09 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rektörlük ek binası Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı'na tahsis edilecek haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:21
 • Guneş
  07:02
 • Öğle
  12:16
 • İkindi
  14:54
 • Akşam
  17:11
 • Yatsı
  18:40
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı