Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rektörler onbinlerle yürüyecek

  Hürriyet Haber
  25.10.2003 - 01:47 | Son Güncelleme:

  ANKARA Üniversitesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi'nce düzenlenen, ‘‘80. Yıl Cumhuriyet Yürüyüşü’’ne, rektör, öğretim üyesi ve öğrencileriyle birlikte tüm üniversiteler katılıyor. Yürüyüşe, Rektörler Komitesi'nin Başkanı sıfatını da taşıyan YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz ile YÖK üyeleri de katılıyor. Üniversiteler, sivil toplum örgütleriyle ‘‘Cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılıklarını göstermek, üniversitelerle sivil toplum örgütlerinin 80. yılında da Cumhuriyeti koruma ve kollama şevkinden hiçbir şey yitirmediğini kamuoyuna duyurmak’’ amacıyla bugün kolkola Anıtkabir'e yürüyecekler. Rektörler ve öğretim üyelerinin cüppeleriyle katılacağı bugünkü yürüyüş için, onbinlerce üniversiteli dünden başlayarak otobüslerle Ankara'ya geldi. Yürüyüş, sabah 09.30'da Ankara dışından katılacakların Celal Bayar Bulvarı'nda, Ankara'daki üniversiteler için de Ankara Üniversitesi'nin Tandoğan'daki Rektörlük binası önünde toplanmaları ile başlayacak. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nün üniversiteleri organizasyonu çerçevesinde, yürüyüşe katılan onbinler Türk Bayrağı açacaklar. Yürüyüşte, kuruluş flamaları ve isim pankartları dışında birşey taşınmayacak. Siyasi partilerin örgütle katılımına kapalı olan yürüyüş, saat 11.15'te Anıtkabir'e çelenk konulmasını takiben, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi ve Dö Gol Caddesi üzerinden Tandoğan'a dönüşle devam edecek.

  ÇELİK: CÜPPE NORMAL

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, dün Anıtkabir'den ayrılırken, bir gazetecinin üniversite rektörlerinin yapacağı yürüyüşün dün yapılan yürüyüşe alternatif olup olmadığı sorusu üzerine, ‘‘Hiçbir yürüyüş diğerinin alternatifi değildir. Cumhuriyet hepimizindir ve hepimiz cumhuriyete sahip çıkmak zorundayız’’ dedi. Üniversite rektörlerinin cüppeleriyle yürüyüş yapmalarını anormal bulmadığını ifade eden Çelik, ‘‘Çünkü o cüppe, öğretim üyeliğinin bir sembolüdür. Öğretim üyeleri yürüyeceğine göre kıyafetleriyle yürümelerinden doğal bir şey olamaz’’ diye konuştu.

  MEMUR-SEN: OLMAZ

  Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Aksu ise üniversite rektörlerinin bugün Anıtkabir'e yapacakları yürüyüşe tepki göstererek, ‘‘Bunlar cüppelerini siyasete alet ediyorlar’’ dedi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı