Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Rektöre “mobbing” davası

  09 Mart 2012 - 11:22Son Güncelleme : 09 Mart 2012 - 11:50

  Ege Üniversitesinde (EÜ) güvenlik görevlisi olarak çalışan Servet Cankurt, “mobbing” uyguladıkları iddiasıyla Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, üniversitenin güvenlik müdürü Hacer Çolpan ve güvenlik şefi Ercan Aksakal aleyhine 18 bin liralık tazminat davası açtı.

  Cankurt,  657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabii olarak 1994 yılında EÜ kadrosuna dahil olduğunu, üniversitede özellikle 2010 yılından bu yana sistematik olarak baskılarla karşılaştığını öne sürdü.

  Amirleri tarafından sürekli görev yerinin değiştirildiğini, üniversite kampüsü dışında tutulduğunu, yasal olmayan dayanaksız görevlendirmeler yapıldığını iddia eden Cankurt, maruz kaldıklarından dolayı geçen yıl Haziran ayında kalp rahatsızlığı geçirdiğini, geçen günlerde de strese bağlı olarak kortizon yükselmesi nedeniyle ameliyat olduğunu anlattı. Cankurt, “Bana özel çalışma saatleri oluşturuldu. Yapılan baskılar nedeniyle sağlığımı kaybetmeye başladım” dedi.

  Hakkında soruşturma başlatıldı

  Cankurt, geçen yıl Kasım ayında da “kadife pantolon, armalı kazak giymediği, kravat takmadığı” gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatıldığını, bu soruşturmanın geçen ay sonuçlandığını ve kınama cezası alındığını ifade ederek, şöyle konuştu:

  “Sadece ben değil üniversite bünyesinde görev yapan 400'e yakın güvenlik görevlisi de benimle aynı şekilde giyiniyordu. Neden benim için böyle bir uygulama yapıldı bilmiyorum. Zira yeni kıyafetler de 15 Ocak'ta dağıtıldı. 'Ben bunları yaşayacak ne yaptım? İşimi yeterince yapmıyor muyum?' diye düşünüp duruyorum. Beni ötekileştirmeye çalışıyorlar. Devamlı kontrol ediliyorum. Artık meslektaşlarımı bile hasım olarak görmeye başladım.”

  Cankurt, bu tür uygulamalara maruz kaldığı ve kendisine “mobbing” uyguladıkları iddiasıyla EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz için 10 bin, EÜ Güvenlik Müdürü Hacer Çolpan için 5 bin ve EÜ Güvenlik Şefi Ercan Aksakal için de 3 bin liralık tazminat davası açtığını anlatarak, “Kendimi yüce Türk adaletine emanet ediyorum ve adaletin tecelli edeceğine inanıyorum” dedi.

  EÜ Rektörü Prof. Dr. Yılmaz ise konunun yargı sürecine taşındığını, bu süreçte herhangi bir yorumda bulunmak istemediğini söyledi.

  MOBBING NEDİR

  Mobbing, gücü elinde bulunduran bir kişi ya da grubun kendisine tabi olanlara psikolojik yollara başvurarak uzun süreli ve bilinçli bir baskı uygulamasıdır.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 8 Yorum }
  • düşünen adam 9.3.2012 14:11:40
   Hukuk derki iddia sahibi , ispatla yükümlüdür. 2010 daeziyet gören muhterem kimi mahkemeye vermiş? 2011 Eylül'de göreve atanan müdürü! Üniversitede binlerce personel, güvenlikte 400 kişi... bir mobing gören bu zatı muhterem :) googledan aratın , rektörle müdüre ne yapmış ta bunun canı yanmış?
  • AyLin (SAHT) 9.3.2012 13:45:01
   Durumu bilmeden bol keseden yorum yapıyorsunuz, hep mazlum görünenin yanındasınız tabi ama mazlum görünen her zaman masum olmayabilir. Bunu unutmayın...
  • TEOMAN KIRIKKS 9.3.2012 12:19:56
   Memlekette jurnalcilik, asilsiz ihbarcilik yani kisacasi bedavadan para kapma isi moda oldu gitti vesselam. Mobbing var diye rektore dava acanlara hakim "mobbing" nedir diye sorsa eminim davayi aninda dusurur! Bu kadar avantaci bir millet olduk ciktik!
  • Shark TR 9.3.2012 12:12:26
   BU kişinin bu davayı kazanmasını arzu ediyorum....
  • medeni olmak bu kadar zor mu ? 9.3.2012 12:12:14
   Mobbing çağımızın en büyük problemlerinden birisi haline geliyor. Mobbing, yargı sisteminde net bir şekilde tanımlanmalı ve caydırıcı yaptırımlar uygulanmalıdır. Hayatını, çocuklarının ekmek parasını kazanmaya çalışan bir insanı işyerinden ve işinden soğutmak, çalışamaz hale getirmek iğrenç birşey
  • silver moon 9.3.2012 12:05:27
   Türkiye'de de mobingin artık bir suç olarak kabul edilmeye başlanması çok güzel bir durum. Umarım en azından bu duruma maruz kalan insanların yaşadığı duygular ve zorluklar artık göz ardı edilmez ve mobingi uygulayan insanlarda bir an önce kendilerini bir düzene koyarlar.
  Sayfa Başı
  Haberlerkpss ortaöğretim sonuçlarıAfrikaDünya turuMezopotamyaGaziantepgidelloUçak