Gündem Haberleri

  Rektör yerine kral atasaydı

  Turan YILMAZ/ANKARA
  20.08.2006 - 00:47 | Son Güncelleme:

  YÖK’ün, hükümeti by-pass ederek 15 yeni üniversiteye ’vekil rektör’ modeliyle atama yapması, AKP’yi kızdırdı. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, tepkisini "YÖK o kadar hevesliyse rektör yerine kral atasın" sözleriyle dile getirdi.

  Kapusuz, Hürriyet’e, yeni kurulan üniversitelere Bakanlar Kurulu’nca geçici rektör atanmasına ilişkin yasanın önce Cumhurbaşkanı’nca iade edildiğini, ardından da Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı verdiğini anımsattı. Kapusuz, "Bu hükümet, kendisinden önceki hükümetlerin takip ettiği yolu takip etmesine rağmen böyle bir hukuki süreçle karşı karşıya kalmıştır" görüşünü savundu.

  YÖK BOŞLUĞU DOLDURAMAZ

  Anayasa Mahkemesi’nin herkesi bağlayıcı karar almasına reğmen kendisini yasamanın yerine koyarak hüküm koyamayacağını da savunan Kapusuz, "Yasal bir boşluk varsa YÖK ya da bir başka kurum ’ben bu boşluğu dolduruyorum’ diyemez. Eğer bir ihtiyaç varsa, bunun yolu yasamanın görevini yerine getirmesidir" dedi.

  ÜLKEDE HOCA MI YOK?

  Yeni üniversitelere mevcut rektörlerin atanmasını da eleştiren Kapusuz, "Herhalde ülkemizde rektörlük yapacak yeterli hocamız yok" dedi. Kapusuz, şöyle devam etti:

  "YÖK eğer bu kadar hevesliyse, bir rektöre iki görev değil, bütün rektörleri bir kenara atmalı, kendi kafasına, gönlüne hoş gelen bir rektörü kral gibi atamalıdır. Bu kadar üniversiteye, bu kadar rektöre ne gerek var, herhalde yaklaşım budur. Böylece bütün üniversiteler YÖK mantığına göre tek bir elden yönetilmeli, tek tipleştirilmeli, üniversiteler tek bir rektör tarafından istediği gibi şekillendirilmelidir. Bu anlayışa en yakışan tavır da bu olur."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı