ARDAHAN HABERLERİ

Rektör Prof. Dr. Korkmaz’dan “Uluslararası Altay Toplulukları Sempoyumunda” Önemli Uyarı

IHA
28.07.2015 - 16:25Son Güncelleme : 28.07.2015 - 16:26

REKTÖR PROF. DR. KORKMAZ

IHA

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu’da Altay ve Kafkasya Bölgesi’ndeki diller ve kültürlerin günümüzdeki durumuyla ilgili önemli tespitlerde bulundu.
“Tehlike Altındaki Diller ve Kültürler Kaybolursa…”
20 - 22 Temmuz 2015 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen sempozyuma teşrif eden KÜNİB Başkanı Rektörümüz Prof. Dr. Korkmaz, “kaybolma tehlikesi altındaki” dillerin konuşulduğu bölgeler arasında Altay ve Kafkasya coğrafyasının da yer aldığını dile getirdi. ABD’li dil bilimcilerin dünyadaki 7 bin dil, lehçe ve şivenin yüzde 80’ine yakın bölümünün yüz yıl sonra kaybolacağına dair ciddi öngörüleri olduğunu hatırlatan KÜNİB Başkanı Rektörümüz Prof. Dr. Korkmaz, “100 sene sonra dünyanın renklerinin yüzde 80’i kaybolacak. Paranız kaybolsa bulabilirsiniz. Apartmanlarınız yıkılsa yeniden yapabilirsiniz. Ama diller ve kültür kaybolduktan sonra onları yeniden bulmak veya inşa etmek mümkün değildir.” sözleriyle, insanlığın geleceğini yakından ilgilendiren önemli duruma dikkat çekti. Ayrıca Rektörümüz Prof. Dr. Korkmaz, diğer milletlerin Türkiye’den daha çok "Altayistlik" faaliyetlerde bulunduğunu ve kaynak ayırdığını vurguladı.
Dünyanın Dört Bir Yanından Yüzlerce Bilim İnsanı Katıldı
Altay topluluklarının din, dil, tarih ve inanç ritüellerinin ele alındığı “Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu” daha önce 2011’de İstanbul, 2013’te ise Seul’de düzenlenmişti. Çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenen toplantıya bu yıl Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Rusya Federasyonu, Almanya, Macaristan, Bulgaristan ve ABD’nin de bulunduğu pek çok ülkeden 150’ye yakın akademisyen katıldı. Panel-oturumlar şeklinde gerçekleştirilen sempozyum çerçevesinde bilimsel değerlendirmeler yapıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ardahan haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ardahan ilinden Rektör Prof. Dr. Korkmaz’dan “Uluslararası Altay Toplulukları Sempoyumunda” Önemli Uyarı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rektör Prof. Dr. Korkmaz’dan “Uluslararası Altay Toplulukları Sempoyumunda” Önemli Uyarı haberi güncellenecektir.

  ARDAHAN NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:48
  • Öğle
   12:14
  • İkindi
   15:40
  • Akşam
   18:17
  • Yatsı
   19:46
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı