ERZURUM HABERLERİ

Rektör Prof. Dr. Koçak’tan Erzurum Kongresi Kutlama Mesajı

IHA
22.07.2015 - 15:30Son Güncelleme : 22.07.2015 - 15:31

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. HİKMET KOÇAK, 23 TEMMUZ ERZURUM KONGRESİNİN YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA BİR MESAJ YAYINLADI

IHA

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, 23 Temmuz Erzurum kongresinin yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Prof. Dr. Koçak mesajında şunları kaydetti; “Türk Milletinin birliği ve dirliğinin sembolü, hür ve bağımsız yaşama istek ve irademizin dönüm noktası ve istiklal mücadelemizin temeli olan Erzurum Kongresinin 96. yıl dönümünü idrak etmenin sevinç ve gururunu yaşıyoruz.
Türk milletinin hür ve bağımsız yaşama kararlılığını tüm dünyaya en güçlü bir şekilde duyurduğu Erzurum Kongresi, işgale karşı direniş bilincinin oluşmasını sağlayıp İstiklal mücadelesini başarıya ulaştıran iradenin adı; vatanın bölünmez bütünlüğü ile milli birlik ve beraberliğin en güçlü temsili ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşuna öncülük yapmış olan tarihi bir mutabakattır. Bu mutabakatta, milletimizin içinde bulunduğu durumdan mutlaka kurtulacağının azmi ve kararlılığı yansıtılmış olup, bunu sağlayacak gücün de şanlı millet ruhunun yeniden dirilişi olduğunun altı çizilmiştir. Bu açıdan Erzurum Kongresi Türk milletinin tarih sahnesinde bir kez daha dirilişinin adıdır da.
Bununla birlikte Erzurum Kongresi, çağdaş ve gelişmiş bir ülkenin temellerinin atıldığı, sadece harp meydanlarında değil, bilimde, sanatta, kültürde ve diğer tüm alanlarda da topyekün bir kalkınma inşaasını başlatan bilincin adı da olmuştur.
Bu itibarla, 150 bini aşkın öğrencisi, 2 bin 600 akademisyeni, 3 bin 600 idari personeli ve şimdiye kadar verdiği 300 binin üzerindeki mezunuyla dev bir bilim kenti olan Atatürk Üniversitesi olarak bizlerin, söz konusu bu bilincin hem temsilcileri, hem de koruyucuları olduğumuzu aziz milletimizin ve kıymetli Erzurumlu hemşehrilerimizin bilmesini isterim.
Bu azim, kararlılık ve inançla, Kongre’nin 96. yıl dönümünü bir kez daha kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm Kongre üyeleri ile İstiklal mücadelesinin tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Rektör Prof. Dr. Koçak’tan Erzurum Kongresi Kutlama Mesajı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rektör Prof. Dr. Koçak’tan Erzurum Kongresi Kutlama Mesajı haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:16
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   12:18
  • İkindi
   15:43
  • Akşam
   18:19
  • Yatsı
   19:47
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı