Ege Haberleri

  Rektör Laçiner, Gazeteciler Cemiyeti'ne üye oldu

  Ersan KÜÇÜKKURU / ÇANAKKALE, (DHA)
  26.07.2012 - 10:46 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü (ÇOMÜ) Prof. Dr. Sedat Laçiner, Basın Bayramı olarak kutlanan Türk basınında sansürün kaldırılışının 104'üncü yıldönümü dolayısıyla ziyaret ettiği Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti'ne (ÇGC) üye oldu.

  Rektör Laçiner, ÇOMÜ Basın Halkla İlişkiler Koordinatörü Öğretim Görevlisi Öznur Doğangün ile birlikte gerçekleştirdiği ziyarette, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Burak Gezen ile bir araya geldi. Basının ülkede demokrasinin ve gelişmenin güvencesi olduğuna dikkat çekin Laçiner, “Gelişmiş ve gelişmemiş ülkeler arasında farklar nedir?’ diye baktığımız zaman, basın özgürlüğü ne kadar yüksekse o ülke o kadar gelişmiş ülke oluyor. Türkiye kalkınacaksa bunun yolu sadece bina yapmaktan değil, basının özgür, güçlü ve çok sesli olmasından da geçiyor. Devletin bunu öncelikler arasına alması, basın sermayesinde de fiili tekelleşmelerin olmaması lazım. Basın kendi içerisinde otosansür geliştirmemeli. Basın mensuplarının fiziki altyapı anlamında da siyasi anlamda da sorunları var. Türkiye hala darbe dönemlerinden kalmış az gelişmiş bir ülke yasalarıyla yönetiliyor” dedi.
  Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Burak Gezen de Rektör Laçiner'in gazeteci kökenli bir akademisyen olduğunu hatırlatarak, “Rektörümüz halen ulusal bir gazetede köşe yazarlığı da yapıyor ve bizlerin sorunlarını çok iyi bilen, tespit eden birisi” diyerek, Laçiner'e Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti'ne üye olma teklifi sundu. 1993-1996 yılları arasında Milliyet Gazetesi'nde başbakanlık muhabiri olarak görev alan, halen TRT'de yorumculuğun yanı sıra Star Gazetesi'nde de köşe yazarlığı yapan Prof. Dr. Sedat Laçiner de, teklifi memnuniyetle kabul ederek, form doldurup cemiyete üye olmak adına ilk adımı attı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı