İZMİR HABERLERİ

Rektör Kasman'dan 'Başarılı proje' dersi

DHA
12.05.2017 - 11:03Son Güncelleme :
DHA

DOKUZ Eylül Üniversitesi Rektörü (DEÜ) Prof. Dr. Adnan Kasman, fark yaratacak özgün projelerin önemine dikkat çekerek, "Biz, proje hazırlamayı kendi çabamızla öğrendik. Ancak genç akademisyenlerimiz bu konuda daha şanslı çünkü onlara hem yol gösteriyor hem de onları teşvik ediyoruz" dedi.

Akademik ve idari personelin gelişimini sağlamak amacıyla Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM) ile Akademik ve Kişisel Gelişimi Destekleme Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKADEMİ-DE) işbirliğinde başlatılan AKADEMİ-DE eğitimlerinin bu haftaki konuğu, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü (DEÜ) Prof. Dr. Adnan Kasman oldu. DESEM'de düzenlenen 'Proje Yazma' eğitiminde tecrübelerini paylaşan Rektör Kasman, fark yaratan özgün projelerin önemine ve bunların oluşturulma sürecine dikkat çekti. TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alişarlı'nın da hazır bulunduğu programda konuşan Rektör Kasman, "Proje yazmaya 2005 yılında başladım. 2007 yılında ise bankacılık sektörüyle ilgili Bilimsel Araştırma Projesi'ni (BAP) hazırladım. Bu projem kabul edildi hemen ardından hocalarımızla birlikte TÜBİTAK projesi yazmak için çalışmalara başladık. Yaptığım araştırmalar ışığında makale yazar gibi proje fikri önerisi hazırladım. Bir ay sonra bu projenin de kabul edildiğini öğrendim. Bu tecrübelerin ışığında 5-6 proje daha hazırladık" dedi.

Proje yazmanın araştırmaya dayandığını kaydeden Rektör Kasman, "Öncelikle emek vereceğiniz projenizin özgün olması gerekiyor. Çünkü bu durum, projenizi diğerlerinden ayırıyor. Fark yaratmaya başladığınız ölçüde ise özgünlüğüz artıyor" diye konuştu. Proje yazmayı kendi çabalarıyla öğrendiklerini ifade eden Rektör Kasman, "Biz, proje hazırlamayı kendi çabamızla öğrendik. Ancak genç akademisyenlerimiz bu konuda daha şanslı çünkü onlara hem yol gösteriyor hem de onları teşvik ediyoruz" dedi.

ORİJİNAL FİKİRLER BAŞARI GETİRİR

Hazırlanan projelerin yalın ve anlaşılır olması gerektiğinin altını çizen Rektör Kasman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fikirlerinizi kağıda dökerken bunların orijinal olmasına özen gösterilmelidir. Projenin amacı ve hedefleri ayrı bölümler halinde kısa ve net cümlelerle ortaya koyulmalı; amaç ve hedeflerin ölçülebilir, gerçekçi ve proje süresinde ulaşılabilir nitelikte olmasına dikkat edilmelidir. Özet ise olabildiğince dikkat çekici olmalıdır."

PROJELER BİLİME KATKI SAĞLIYOR

TÜBİTAK'ın bilim, teknoloji ve yenilik politikalarına destek sağladığını belirten TÜBİTAK Araştırma Destek Programları (ARDEB) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, "ARDEB, üniversitelerin Ar-Ge potansiyellerinin geliştirilmesine yönelik projeleri desteklemektir. Bu programlar, ekonomiye ve bilime büyük katkı sağlıyor. Başarılı çalışmalar ödüllendirilirken; kabiliyeti olanlara da bilimsel destek veriliyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Rektör Kasman, ARDEB Başkanı Alişarlı'ya teşekkür belgesi verdi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Rektör Kasman'dan 'Başarılı proje' dersi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2017 tarihinde saat 11 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rektör Kasman'dan 'Başarılı proje' dersi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  14 Kasım 2017, Salı
  • İmsak
   06:05
  • Guneş
   07:45
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı