Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rektör Füzün'den iddialara cevap

  DHA
  23 Aralık 2009 - 18:40Son Güncelleme : 23 Aralık 2009 - 18:40

  Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün miras davasıyla ilgili DHA'nın haberinin gazetelerin internet sayfalarında yayınlanmasının ardından üniversitenin senato salonunda basın toplantısı yaptı.

  Rektör Prof. Dr. Füzün, bu tür haberlerle üniversite ya da kendisi hakkında olumsuzluk yaratılmak istendiğini öne sürdü.

  Nisan 2007'de ölen Melahat Öktem'in en yakınının kendisi olduğunu öne süren Prof. Dr. Füzün gelişmeleri kendi açısından şöyle anlattı:
  “Rahmetliyi çok severdim. Bu sevginin karşılığında mal varlığını bana bağışlamak istedi. 27 Nisan 2006'da Akhisar'da böyle bir girişimi oldu. Oradan akli melekeleri yerindedir raporu alındı. Ama işlemler yetişmediği için orada kaldı. Daha sonra bana ‘Bu işi nezaman yapacağız’ diye hep sordu. 18 Ağustos 2006'da notere gittik. Noter öncesinde de Urla Devlet Hastanesi'ne müracaat etti. Tek hekim imzalı rapor aldı. ‘Mal varlığımı öldükten sonra Mehmet Füzün'e bırakıyorum’ diye vasiyet bıraktı. 81 yaşında bir insan. Bir yıl sonra da rahmetli oldu. Başka mirasçılar çıkmış. Hayatımda görmediğim akrabalar. ‘Haksız yere vasiyet düzenletti’ diye dava açmış. Bu da doğal. Halam pararoid şizofreni tedavisi gördü. Tedavisini aksattığında sorunlar yaşıyordu. Bu tedaviye de ben aracı oluyordum. Kendisi gidip geliyordu, ne işi varsa yapıyordu. Nesi var nesi yok bilmiyorum. Bu konuda teşhisi var, tedavi görüyordu. Şizofren tedavisini görüp hekimlik yapan çok arkadaşımız var. Halamın şizofren olması akli melekelerinin yerinde olmasına engel değil. Bu haberler etik değil, insani bulmuyorum. ‘Davalık rektör’ ifadesi üniversitemizi küçük düşürmüştür. Bu nedenle açıklamayı üniversitede yaptım.”

  Röktür Prof. Dr. Füzün daha sonra soruları yanıtladı. Bugünkü haberlerden sonra konuyu biraz daha araştırdığını 19 Kasım 2009'da Urla Savcılığı'ndan İzmir'e yazı yazıldığını, davanın da 9 mart 2010'a ertelendiğini söyledi. Şizofren tedavisinin hayat boyu sürdüğünü anlatıp, “Her şizofrenin akli melekesinin olmayacağını söylemek yanlış olur” diye vurgulayan Prof. Dr. Füzün, Adli Tıp'ın kararının önemli olduğunu, sonucun iki türlü de çıkabileceğini söyledi, “Hukuka saygılı alacağım” dedi. Rektör Prof. Dr. Füzün, halası Melahat Öktem'in mirasın iki ev bir de dükkan olduğunu bildiğini söyledi.

  Bu arada dava dosyasında kendi avukatının “Öktem'in hiçbir psikolojik rahatsızlığı yoktur” diye cevap yazdığının hatırlatılması üzerine Prof. Dr. Füzün bundan haberinin olmadığını, bu ifadenin yanlış olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı