Ege Haberleri

EGE

  Rektör Füzün’den çözüm önerileri

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  07.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DEÜ Rektörü Füzün, tepki gösterilen “performans sistemi”nin yol açacağı sorunlara çözüm önerileri getirdi, eğitim ve öğretim için üniversite hastanelerine ayrı bir fon verilmesini istedi.

  ÇOK sayıda tıp fakültesinde hocaları sokağa döken, pankartlı, alkışlı protestolarına hedef olan performans sisteminin nasıl uygulanacağı, henüz yönetmeliği çıkmadığı için bilinmezken, pekçok soruna yol açacağı iddia ediliyor. Öğretim üyesi katkı payı uygulamasının kaldırılmasıyla, üniversite hastaneleri döner sermaye gelirlerinin en az yüzde 15 kayba uğrayacağı, bunun da üniversite hastanelerini zora sokacağı belirtiliyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, üniversite hastanelerinin hizmeti karşılığı gelir elde edemediğini, hocaların yüzde 25’inin poliklinik hizmeti vermeyen, ameliyat yapmayan, doktor yetiştiren temel bilimler hocaları olduğunu vurguladı. Füzün, şu önerilerde bulundu:

  “Bu hocalarımız döner sermayeye gelir sağlamıyor, ancak eğitim araştırma çalışmaları yapıyor, bunun karşılığında da döner sermayeden haklı olarak kendilerine pay dağıtılıyor. Üniversite hastane hizmetlerinde alınan ek ücretler, halk arasında hoca farkı diye isimlendirilen ücretler kaldırıldı. Hastanelere kaybedilen gelir kadar bir kaynak yaratılmalı.

  Üniversite hastanelerinin asıl görevi araştırma ve eğitimdir, çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırması gerekir. Bu faaliyetlerinden sonra ya da birlikte ürettiği hizmet karşılığı ödenecek ücretler mutlaka artırılmalıdır. Örneğin sabit ücret ya da paket olarak belirlenen ücretler üniversite hastaneleri için en az yüzde 20 fazla olmalıdır. Eğitim ve araştırma için ayrıca bir fon ayrılmalıdır. Üniversite hastanelerinin döner sermaye yükünü azaltmak için sözleşmeli personelin maaşları merkezi bütçe kapsamına alınmalıdır. Üniversite hastanelerinin yatırımlarına yani makine- techizat alımı, bunların bakımı ve onarımlarına daha fazla kaynak ayrılmalıdır” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı