BAYBURT HABERLERİ

Rektör Coşkun: "Bayburt Tarihi Bilimsel Araştırmalarla Gün Yüzüne Çıkacak"

IHA
28.07.2015 - 12:16Son Güncelleme :

BAYBURT ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ SELÇUK COŞKUN: "BAYBURT TARİHİ BİLİMSEL ARAŞTIRMALARLA GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK"

IHA

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Bayburt Üniversitesi bünyesinde bu yıl açılan İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nin Bayburt tarihini gün yüzüne çıkarak önemli araştırmalara imza atacağını söyledi.
Yeni açılacak fakülteyle birlikte Bayburt tarihi ile ilgili önemli araştırmaların yapılacağını ifade eden Rektör Coşkun, “İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesini açtık. Bu fakültenin 9 tane bölümü var. Bu fakülte aşağı yukarı bütün sosyal bilimleri kapsıyor. Sosyoloji, Psikoloji, Felsefe, Tarih, Coğrafya, Türk Dili ve Edebiyatı, Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümleri var. Yabancı dillerden Batı Dilleri ve Edebiyatları, Doğu Diller ve Edebiyatları bölümleri var. Dolayısıyla artık Bayburt tarihiyle ilgili çalışmaları yaptığımızda alt yapımız daha güçlü olacak” dedi.
Yeni açılan fakülteyle birlikte ilk etapta Tarih, Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümlerini aktif etmeyi planladıklarını vurgulayan Rektör Coşkun, Bayburt tarihiyle ilgili bireysel çalışmaların olduğunu ancak daha kollektif, arşiv ve belgelere dayanan çalışmalarla Bayburt’un ortaya koyulması gerektiğini kaydetti.
İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ İLE BİRLİKTE BİLİMSEL FAALİYETLERİMİZİ 4 BİR YANDAN YÜRÜTECEĞİZ
Yapılacak olan çalışmaların belli bir zaman alacağını ifade eden Rektör Coşkun, “İlk etapta, Tarih, Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümlerini aktif etmeyi düşünüyoruz. Tarihi şu anlamda canlandırmak istiyoruz: ‘Bayburt’un bir tarihi var ve bunu bilimsel anlamda gün yüzüne çıkarmak istiyoruz.’ Mesela Bayburt için önemli bir tarihi değer olan Bayburt Kalesi ile ilgili arkeolojik çalışmalar yapılmış değil. Dolayısıyla o arkeolojik kazıyı bir şekilde yaptırmamız lazım. Sonrasında kaleyi tarihlendirmemiz gerekiyor. Şu anda çalışmalar bitmediği için Bayburt Kalesi verimli kullanılamıyor. Ancak bu yapılması gereken işlemler bittikten sonra kale içi kullanılabilecek. Biz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ile birlikte bilimsel faaliyetlerimizi 4 bir yandan yürüteceğiz. Tabi bilimsel faaliyetlerin bazı yönleri var. Üniversite şehirle ilgili bazı çalışmaları yapar. Fakat bu bir süreç gerektirir, zaman alır. Ondan sonra bunların sonuçları ortaya çıkar ve bunlar birikerek bir sinerji oluşturur ”diye konuştu.
ÖĞRENCİ SAYISINDA 800 İLA BİN ARASI ARTIŞ
ÖSYM tarafından geçtiğimiz hafta açılanan tercihlerin belli olmasıyla birlikte 2 bin 500 kişilik öğrenci kontenjanının yüzde yüze yakın dolduğunu aktaran Rektör coşkun, üniversite öğrenci sayısında 8 yüz ila bin arası bir artış olacağını kaydetti.
BAYBURT ÜNİVERSİTESİ BU YIL DAHA AKTİF
Geçtiğimiz yıl düzenlenen kültürel sanatsal etkinlikler ve sempozyumlarla ülke çapında adından sıkça söz ettiren Bayburt Üniversitesinin bu gibi etkinliklerde bu yıl daha aktif olacağını dile getiren Coşkun, üniversitenin yeni döneme başlamasıyla birlikte bütün fakültelerin yoğun sempozyum trafiğine gireceğini belirtti.
BAYBURT ANSİKLOPEDİSİ PROJEMİZ VAR
Her fakültenin kendi alanıyla ilgili sempozyumlar düzenleyeceğini ifade eden Coşkun, “Bu yıl bütün fakülteler kendi alanıyla ilgili sempozyum yapacak. Mesela ‘Son 30 Yılda Medyanın Din Algısına Etkisi’ sempozyumunu İlahiyat Fakültesi yapacak. Yine aynı şekilde diğer fakültelerde kendi araştırma alanlarına uygun sempozyumlar yapacak. Bu bilimsel faaliyetlerin bir kısmı şehri ilgilendiriyor. Bir kısmı da ilgili alanı ilgilendiriyor. Direk Bayburt’la ilgili Bayburt tarihiyle ilgili sempozyumlar yapmayı düşünüyoruz. Biz, ‘ Tarihi ve Kültürü ile 19. Yüzyıldan Günümüze Bayburt Uluslararası Sempozyumu’ yapmıştık. Şimdi 19. yüzyıla kadar olan kısmını yapmayı düşünüyoruz. Bir de Bayburt Kütüğü, Bayburt Ansiklopedisi projemiz var. Alt yapısını hazırladık ama henüz finansörünü bulamadık. Yaklaşık 7 – 8 cilt olacak ve 80 akademisyen çalışacak. Alanlarını belirledik. Gruplarını belirledik. Gruplara başkanlık edecek akademisyen arkadaşlarımızı belirledik. Ama buna bir finansör gerekiyor” açıklamasında bulundu.
ÖĞRENCİ PROFİLİ ÇOĞU ÜNİVERSİTENİN ARZU EDİP YAKALAYAMADIĞI BİR TABLO
Bayburt Üniversitesinin güzel bir öğrenci görüntüsü olduğunu ifade eden Rektör Coşkun, “Türkiye’nin 7 bölgesinden, 81 ilinin 80’inden öğrenci var. Yüzde 20’nin üzerinde Karadeniz, yüzde 5 Ege bölgesinden öğrencimiz var. Bunun dışındaki bölgelerde ise çok dengeli bir biçimde 10-11-12-13 civarında bir öğrenci yoğunluğu var. Bu tablo çoğu üniversitenin arzu edip yakalayamadığı bir tablodur. Üniversitemizde öğrenci çeşitliliğimiz, kültürel çeşitlilik çok iyidir, üst düzeydedir. Bu haliyle bu, şehir için de bir avantaj oluşturuyor. Şehir de çok kültürlü bir üniversite ile bir anda yüzleşmiş oluyor. Onlar da kendilerini bir şekilde üniversite ile uyum içerisine giriyorlar. Bu kültürel çeşitlilik öğrenciler tarafından şehre sunuluyor ama tarihi, saf, arı Anadolu kültürünü de Bayburt, öğrencilere sunmuş oluyor. Bayburt, fazla dejenere olmamış bir kültüre sahiptir. Halis, muhlis Anadolu kültürünü insanlar orada çok net bir şekilde yakalayabilirler, görebilirler ” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bayburt haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bayburt ilinden Rektör Coşkun: "Bayburt Tarihi Bilimsel Araştırmalarla Gün Yüzüne Çıkacak" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rektör Coşkun: "Bayburt Tarihi Bilimsel Araştırmalarla Gün Yüzüne Çıkacak" haberi güncellenecektir.

BAYBURT İLÇELERİ

BAYBURT NAMAZ VAKİTLERİ

20 Şubat 2018, Salı
 • İmsak
  05:36
 • Guneş
  06:59
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  18:06
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı