« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rekortmene doping suçlaması

Çinli sporcu Ye Shiwen'in Olimpiyatlarda dünya rekoru kırdığı performansı konuşulmaya devam ediyor.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Dünya Yüzme Antrenörleri Birliği yöneticilerinden Amerikalı John Leonard genç sporcunun performansını "inanılmaz ve rahatsız edici” bulduğunu söylerken, 16 yaşındaki sporcunun insanlara inandırıcı gelmediğini söyleyerek doping yaptığı imasında bulundu.

400 metre bireysel karışıkta  dünya rekoru kırarak şampiyon olan 16 yaşındaki Ye Shiwen'in ilk 300 metreyi geride götürdükten sonra serbest stilde geçilen son 100 metrede büyük bir atak yaparak 4.28.43'lük derecesiyle dünya rekoru kırarak şampiyon olmuştu.

Şüpheleri arttırdı

Amerika ve dünya yüzme antrenörleri birliği başkanı John Leonard, Shiwen’in performasının şüphe uyandırıcı olduğunu söyledi. 16yaşındaki sporcunun performansıyla ilgili şüphelerini dile getirdi.

Leonard konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Doping kelimesini kullanmak konusunda öncelikle çok dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Ancak ne zaman bir dereceyi inanılmaz bulsak ardından hep doping çıktığını gördük. 16 yaşındaki sporcunun son 100 metresi bana Doğu Alman sporcuları hatırlatıyor.  Ya da Atlanta'da 400 metre bireysel karışıktaki  genç İrlandalı kadın yüzücüyü ve 1996 Atlanta Olimpiyatlarında  şampiyon olan İrlandalı Michell Smith’i " ifadelerini kullandı.

Leonard ayrıca, “bu büyük gelişimi yakalamak mümkün ancak başarmakta bir o kadar zor. Özellikle son 100 metre imkânsızdı” dedi.

Çin takımından  şüphe duymanın ve  tarihlerinde  doping  vakalarının bulunduğunu söylemenin ırkçılık olarak adlandırılamayacağına da değinen Leonard, bir kadının bir erkekten daha hızlı yüzmesinin en büyük şüpheleri olduğunu belirtti.

 

 


Bunları da Beğenebilirsiniz