« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rekortmen yorumcu: Kazandırmaya devam

Nesine.com'un rekortmen yorumcusu İsmet Demir, Senih Yurga'nın sorularını tüm içtenliğiyle yanıtladı. At yarışında kazanmanın püf noktalarını en ince ayrıntılarına kadar anlattı.

Senih Yurga
SON GÜNCELLEME

İşte Senih Yurga'nın, İsmet Demir'le yaptığı röportaj:

Senih Yurga: Öncelikle kazandıran kuponlarından dolayı NESİNE ailesi olarak seni tebrik ediyoruz. Bu camia ile tanışmanız nasıl oldu?

İsmet Demir: 1987 yılında Osmaniye'ye taşındık. Çocukluğumdan beri çevremdeki insanların hemen hemen hepsi Atçılıkla ilgilenen insanlardı. Hatta ilkokul arkadaşım Fahri Atçı, profesyonel jokey. Çocukluk arkadaşım Vedat Boyraz, ünlü jokey Sadettin Boyraz'ın kardeşi. Kendisi şu an Serdar Adalı ekürisinde antrenör olarak görev yapıyor. Şu anda aklıma gelmeyen bu camianın önemli isimleri ile olan dostluklarım sayesinde at yarışına ilgi duydum.

Senih Yurga: At yarışına profesyonel adımı ne zaman attınız?

İsmet Demir: 2004 yılında Tarım Bakanlığı'nın düzenlediği antrenörlük kursuna katıldım ve başarıyla bitirdim. Daha sonra Türkiye'de kondüsyonerlik de bir numara olduğunu düşündüğüm Ercan Özkan'ın yanında saatçiliğe başladım. Sabahları erken saatlerde Veliefendi Hipodrom'una gidip atların çalışmalarını bire bir yerinde izlerdim. Bu olay benim kendimi geliştirmemde ve mesleğe adım atmam da çok yardımcı oldu.

Senih Yurga: At yarışı yorumculuğuna hangi tarihte ve nerede başladınız?

İsmet Demir: 2006 yılında Türkiye'nin en iyi spor gazetesi olan Fanatik Gazetesi'nin ‘Fanatik Hipodrom Eki’nde göreve başladım. Editörüm Ömer Morovaoğlu'nun sayesinde kendimi oldukça geliştirdim. Her türlü tecrübelerimi kendisine borçluyum. Bu meslekte edindiğim tecrübeleri, bilgilerimi editörüm sayesinde en üst seviyeye taşıdım. Halen Fanatik Gazetesi'nin ‘Fanatik Hipodrom Eki’nde görevimi sürdürmekteyim.

Senih Yurga:Türkiye'de Spor-Toto ve TJK’nın yasal şans oyunları sitesi NESİNE.com üyeleriyle kuponlarınzı ve yorumlarınızı paylaşmaya ne zaman başladınız?

İsmet Demir: 2008 yılı kasım ayından itibaren NESİNE.com'da yorum ve hazır kupon oyunlarımla değerli NESİNE üyelerine hizmet vermekteyim. Sadece altılı ganyanda değil, at yarışı içerisinde tüm oyunlarda üyelerimize kazandırmak için yoğun bir çaba harcıyorum.

Senih Yurga: Gelelim herkesin dilinde olan rekortmen unvanını aldığın müthiş Diyarbakır altılısına. NESİNE.com için hazırladığın bu kuponu bize anlatabilir misiniz?

İsmet Demir: Ben tahmin yaparken, öncelikle o gün koşacak olan atların önceki yarışlarına önem veririm. Performanslarına tek tek bakarım. O günkü kuponda ilk iki ayağı üyelerimize tek olarak önermiştim. Kazanan safkanlar bir önceki hafta start aldıkları Elazığ koşularında favoriydiler. Diyarbakır yarış günü bu safkanlar pek tutulmuyordu. Ben ise bu safkanların o gün için kazanacağını  düşündüm ve üyelerimize o atları tek oynamasını önerdim. Zaten tek önerdiğim safkanlar birinci gelince, diğer ayaklarda sürpriz sonuçlarla neticelenmesi sonucu bu rekor ikramiyeyi tahmin etmiş oldum.

Senih Yurga: Rekortmen kuponunun yanı sıra hemen akabinde Bursa'daki 13 bin 798 lira veren altılıyı doğru tahmin ederek de üyelerimize kazandırdın. Müthiş performansını hangi kriterlere bağlıyorsun? Üyelerimize vereceğin tüyolarınız var mı?

İsmet Demir: Bizim işimiz tamamen ekip işi. Fanatik Hipodrum'un Türkiye'de koşulan bütün yarış yerlerinde bu işin uzmanları görev yapıyor. Biz her ne kadar İstanbul'da Veliefendi Hipodromu’na gidip bilgi toplasak da, diğer illerimizdeki bilgileri bu uzman arkadaşlarımızdan gelen verilerle kuponlarımızı oluşturup, kazandırmaya çalışıyoruz. Bütün koşuları mümkün olduğu kadar seyretmeye çalışıyoruz. Kazanmasını beklediğimiz safkan o gün yarışı birinci bitiremediyse, kendi aramızda bunun nedenlerini sorguluyoruz. Veya bir safkan yarış içerisinde bir takım şansızlıklar yaşamışsa, bunları not alıyoruz ve bir sonraki koşularında bu bilgileri mutlaka göz önünde bulunduruyoruz.

Senih Yurga: Kuponlarını oluşturmadan önce nelere dikkat ediyorsunuz?

İsmet Demir: Bu işin sırrı bence takım çalışması. Çünkü benim gözden kaçırdığım bir safkanı, başka bir arkadaşım bana önerebiiliyor. Her safkan için kendi aramızda fikir alışverişi yapıp, kuponlarımı bu doğrultuda oluşturuyorum.

Senih Yurga: Son olarak Nesine.com üyelerine kuponlarını oluşturması için neler tavsiye etmek istersiniz?

İsmet Demir: Biz nesine.com'un değerli üyelerine hazır kuponlarımızı oluştururken, ince eleyip sık dokuyoruz. At yarışı oyununda mutlaka bilgiye ihtiyaç duyuyoruz, ama elbetteki şansa da ihtiyacanız. var. Çünkü bir atın kazanması için yarış içerisinde birçok faktör oluşuyor. Mesela safkan starttan geç çıkabilir, faul yiyebilir, jokeyi kamçısını düşürebilir veya safkandan düşebilir gibi birçok olasılığı da unutmamak lazım. Üyelerimiz öncelikle kendi düşündüğü tahminleri kuponlarına yansıtsınlar. Bizim yorumlarımıza ve tek önerdiğimiz safkanları dikkate alarak da kuponlarına son şeklini vermelerini öneriyorum.

Nesine.com'da tahmin vermeye başladığım günden bu yana tüm bilgi ve birikimimle üyelerimize yardımcı olmaya çalışıyorum. Başarılı performansımı devam ettirip, ekibimizle beraber üyelerimize kazandırmaya devam edeceğiz.


Bunları da Beğenebilirsiniz