« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rekorlu yarış

Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen 5. Adana Kurtuluş Yarı Maratonu koşuldu. Erkeklerde Kenyalı Kipyego Barselius'un 1:00.51 ile birinci olduğu yarışta, Türk sporcu Ali Kaya 21 yaş altı kategoride 1:01.21'lik derecesiyle Avrupa ve Türkiye rekoru kırdı.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Bu yıl 5'incisi gerçekleştirilen 21 kilometrelik Adana Kurtuluş Yarı Maratonu tamamlandı.

Bin 600 sporcunun katıldığı yarışmalarda birinciliği 1:00.51'lik dereceyle Kenyalı atlet Kipyego Barselius kazanırken, Türk atlet Ali Kaya 1:01.21'lik derecesiyle 21 yaş altı kategorisinde Avrupa ve Türkiye rekorunun yeni sahibi oldu.

Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen 5. Adana Kurtuluş Yarı Maratonu koşuldu.

Rekorlu yarış

Atatürk Parkı'nda yarışa başlayan sporcular, Atatürk Caddesi, Uğur Mumcu Meydanı, Ziyapaşa Bulvarı, Küçük Saat, Büyük Saat, Tarihi Taş Köprü'yü takiben Adnan Menderes Bulvarı'nda koştu. Merkez Park'ta son bulan 21 kilometrelik yarı maratonda erkekler kategorisinde 1:00.51'lik derecesi ile Kenyalı atlet Kipyego Barselius birinci olurken 20 bin liralık ödülün sahibi oldu.

ALİ KAYA 21 YAŞ ALTI KATEGORİDE AVRUPA REKORU KIRDI
Kenyalı Amos Kiprutu 1:01.02'lik derecesi ile ikincilik ve 10 bin liralık ödülü, 1:01.12'lik dereceyle de üçüncü gelen Kenyalı Mike Kiprutu Kigen ise 5 bin liralık ödülü kazandı. Yarışlarda 4. olan Türk atlet Ali Kaya ise 21 yaş altı kategoride 1:01.21 dereceyle Avrupa ve Türkiye rekorunu kırmayı başardı.

Rekorlu yarış

BAYANLARDA ROSE BİRİNCİ
Bayanlar kategorisinde ise 1:08.53'lük derecesiyle Kenyalı Chelimo Rose birinci, 1:09.49'luk derece ile Türk atlet Sultan Haydar ikinci, 1:12.50 ile de Faslı atlet Rkia Elmoukim üçüncü oldu.

BEDENSEL ENGELLİLERDE KAMAR ZİRVEYE ÇIKTI
Bedensel engelliler kategorisinde ise ilk üçe Birol Kamar, Zübeyde Süpürgeci ve Zeynep Acet girdi.
Yarışmalarda toplamda 145 bin lira ödül verilirken Adana Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, eski milli maratonculara günün anısına plaket verdi.


İlişkili Haberler