« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rekorlar güme gitti

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İki foto finish makinası arızalı olduğu için Türkiye'deki yarışlarda elde edilen rekorlar geçersiz sayıldı. Sadece yurt dışında elde edilen dereceler rekor olarak kabul edilecek...

3 Sporların anası olarak kabul edilen atletizmde, son 2 yıl içinde ülke içindeki yarışmalarda kırılan tüm Türkiye rekorları geçersiz sayılıyor. Atletizm Federasyonu, 2 yıldır arızalı olan mevcut foto finish makinelerinin tamiri için 10, yenisinin alınabilmesi için de 30 milyar lira temin edemediğinden, bu süre içinde kırılan Türkiye rekorlarının sadece ‘‘En iyi derece’’ olarak değerlendirildiği belirlendi.

3 Atletizm Federasyonu Merkez Hakem Komitesi Üyesi ve aynı zamanda elektronik teknisyeni olan Necati Çeteci, Uluslararası Atletizm Federasyonu IAAF'nin, elektronik ve hassas cihazlar olmadığı taktirde,hiçbir dereceyi rekor olarak kabul etmediğini, Türkiye'de bulunan 2 adet foto finish makinesinin arızalı olduğu için derecelerin el kronometresiyle belirlendiğini söyledi.

3 Çeteci, son olarak 100 metrede Erol Mutlu'nun 10.2 saniye ile rekor kırdığını ancak derecenin el kronometresiyle belirlendiği için rekorun geçerli sayılmadığını belirtti. Atletizm Federasyonu Başkanı Semra Aksu ise göreve geldikten sonrayaptığı ilk işin, foto finish makinesi almak için harekete geçmek olduğunu ve hiç olmazsa 1 adet alınabilmesi amacıyla en kısa zamanda ihale açılacağını söyledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz