Rekor yatırıma rekor indirim

Hürriyet Haber
19 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 19 Mart 1998 - 00:01

Vergi Yasa Tasarısı'nın 250 milyon doları aşan yatırımlarda yüzde 200'e kadar yatırım indirimi öngören maddesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Buna göre, yatırım tutarı 250 milyon doları aştığında, bu tutarın 2 misline kadar vergi muafiyeti sağlanabilecek.

Vergi Yasa Tasarısı'nın 30'uncu maddesinde yatırım indiriminde genel oran yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkarılıyor. Bakanlar Kurulu'na bu oranın kalkınma planı ve yıllık programlarda özel önem taıdığı belirtilen sektörlerde yapılacak yatırımlar için yüzde 100'e, 250 milyon dolar karşılığı Türk Lirasını aşan sınai yatırımlarda yüzde 200'e kadar çıkarma yetkisi veriliyor. Yatırım indirimi oranının organize sanayi bölgeleri ve kalkınmada öncelikli yörelerde yüzde 100 olarak uygulanması öngörülüyor.

MUHASEBECİ ÜCRETLERİ

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel FP'li Komisyon üyesi Cevat Ayhan'ın sorusu üzerine muhasebeci ücretlerinin önümüzdeki yıl serbest bırakılacağını bildirdi. Bakan Temizel uygulanan sistemde muhasebeci ücretlerinin yıllık vergi miktarını aştığını belirterek, bunun önlenmesi için önümüzdeki yıldan itibaren ilgili kuruluşların karşılıklı temaslarıyla bu ücretlerin belirleneceğini Bakanlığın asgari muhasebeci ücreti belirlenmesine karışmayacağını ifade etti.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı