Rekor kıran cari açık için ‘münferit’ savunmasına geçti

Hürriyet Haber
13.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, mart ayında yüzde 121 artarak 9.7 milyar liraya çıkan cari açık için, “Mart ayındaki bu sıçrama, münferit bir iki gelişmeyle alakalı, yoksa genel trendde bir bozulmayı ifade etmiyor” dedi. TV 8’de katıldığı programda soruları yanıtlayan Babacan, cari açığın ‘beklenenden biraz yüksek çıktığını’ belirtirken, şunları söyledi:

Temettüler transfer oldu
Bunun en önemli sebebi, Türkiye’deki bazı uluslararası şirketlerin, mart ayı sonu itibariyle elde ettikleri karın bir kısmını temettü olarak Türkiye dışına taşımaları oldu. Temettüt de bir cari hareket. Son mart ayına bakacak olursanız doğrudan sermaye girişinde de önemli sıçrama var. Türkiye’de bir kaç tane büyük birleşme, satın alma meydana geldi. Bir bakıma cari açık, bir miktar beklenenin üzerinde, ağırlıklı olarak bir defalık mart ayı sonu itibariyle temettülerin yurtdışına transferiyle alakalı.
Baştan söyledik yüksek olacak
Öte yandan da doğrudan sermaye girişinde de yine geçen aylara göre oldukça yüksek bir rakam açıklandı. Mart ayındaki bu sıçrama münferit bir iki gelişmeyle alakalı, yoksa genel trendde bir bozulmayı ifade etmiyor. Yoksa biz baştan söyledik; ‘bu seneki cari açığımız, 2010 yılına göre daha yüksek olacak’ dedik.
Bir yıldır yatırımlarda artış var
Enerjide dışa bağımlılık da cari açığı artıran en önemli faktörlerden biri. Mutlaka nükleer santnalların devreye girmesi gerekiyor. Varil bazında 10 dolarlık artışın cari açığı 4 milyar dolar yükseltiyor. Özel sektörün makine teçhizat ithalatındaki artış da belirleyici. Son bir yılda yatırımlarda büyük artış olduğu. Bu kalemden kaynaklanan artışta sıkıntı görmüyoruz.
7 ay önce frene bastık
Türkiye’de güven ortamı bulunuyor. Biz geçen sene Kasım ayından itibaren, tam 7 ay önce aslında frene basmaya başladık. (Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranlarında yaptığı artışa dikkat çekerek.) ‘İyimserlik, güven ortamı güzeldir ama zamanında tedbirler almalıyız ki ileride olabilecek ekonomideki ısınmayı zamanlıca önleyebilelim.

Değerli TL kötü bir şey değil

ESNAF ziyaretleri sırasında en çok şikayet eden kesimin döviz büroları olduğunu aktaran Ali Babacan, “Döviz bürolarındakiler ‘artık döviz alan yok bakanım, nasıl olacak bu iş’ diyor. Bu kötü bir şey değil, demek herkes TL’ye güveniyor” dedi. Bugün herkesin TL’ye döndüğünü, TL’nin değeri ve güvenilirliğinden de herkesin gurur duyması gerektiğini ifade eden Babacan, paranın pul olduğu günlerin kimsenin unutmaması gerektiğini söyledi. Son krizin ardından dolar, Euro gibi paralar zikzak çizerken en istikrarlı paranın TL olduğunu kaydeden Babacan, “Bugün maalesef ABD’de ve Avrupa Merkez Bankası’nda bu ekonomik kriz sebebiyle, artan açıklar nedeniyle karşılıksız para basıyorlar. Biz yapmıyoruz. Onlar ‘TL neye göre değerli’ diyorlar, ‘dolara göre, Euro’ya göre değerli’ diyorlar değil mi? Bu, neden değersiz karşılıksız bastıkları için değersiz. Çok açık bu. Dolayısıyla bizim asla karşılıksız para basma diye bir uygulamamız yok.”

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı