Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rekor Kabul: 306 Ret : 188

  Hürriyet Haber
  18 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ocak 1999 - 00:01

  Ecevit'in azınlık hükümeti büyük farkla güvenoyu aldı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez yapılan elektronik oylama sadece 10 dakika sürdü. Yılmaz ve Çiller'i ziyaret eden Ecevit, verdikleri destek için teşekkür etti. Ecevit güvenoyu verenlere layık olacaklarını, vermeyenlerin ise güvenini kazanacaklarını söyledi.

  DSP Lideri Bülent Ecevit'in kurduğu 56'ncı hükümet, dün TBMM'de büyük farkla güvenoyu aldı. 495 milletvekilinin katıldığı oylamada 306 kabul, 188 ret ve bir çekimser oy kullanıldı. DSP azınlık hükümetine ANAP, DYP, DTP, bazı CHP ve bağımsız milletvekilleri destek verdiler. DEPAR Genel Başkanı Gökhan Çapoğlu, Meclis'te çekimser oy kullanan tek milletvekili oldu. Oylamaya DSP firesiz katılırken, hükümete destek veren ANAP ve DYP'den az sayıda milletvekili güvenoylamasına gelmedi. En büyük fire FP'de yaşandı. Hükümetin güvenoyu alma garantisini gören bazı FP'liler, oy kullanmak yerine seçim bölgelerinde çalışmayı tercih etti. Bağımsızlardan 12'si Ecevit'te destek verirken, 7 bağımsız milletvekili oylamaya katılmadı. Ecevit Hükümeti'ne tek red oyu veren bağımsız milletvekili ise DSP'den milletvekili seçilerek Meclis'e gelen ve daha sonra çok sayıda parti değiştiren Kubilay Uygun oldu. Başbakan Ecevit güvenoyu aldıktan sonra yaptığı teşekkür konuşmasında, ülkeyi 18 Nisan'da can ve mal güvenliği içinde seçime götürme sözünü tekrarladı. Ecevit, güvenoyu verenlere ‘‘Layık olmak’’, vermeyenlerin ise ‘‘Güvenini kazanmak için’’ her bakımdan tarafsız olacakları sözünü verdi. Hem parlamento hem de tüm milletin Ramazan Bayramını kutlayan Ecevit'i, DSP, ANAP, DTP ve DYP'liler alkışladılar. Ecevit daha sonra TBMM Başkanı Hikmet Çetin, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i ziyaret ederek ayrıca teşekkür etti. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir hükümetin güvenoylaması elektronik sistemle gerçekleştirildi. Elektronik oylama 10 dakika sürdü. DYP Lideri Çiller ile FP Genel Başkanı Recai Kutan kısa bir süre sisteme girmekte zorlandı. Sisteme giremeyenlerin gönderdikleri pusulaların kontrolüyle birlikte oylamanın tümü 25 dakikada tamamlandı.

  MECLİS TATİLE GİRDİ

  Genel Kurul'a aylardır katılmayan ve Haluk Kırcı'nın yakalanmasıyla ismi yeniden gündeme gelen DYP'li Sedat Edip Bucak ile DTP'li Hasan Peker'in de Meclis'e gelip oylamaya katılmaları dikkat çekti. Güvenoylaması sonuçlarını ilan eden TBMM Başkanı Çetin, üyelerin ve yurttaşların Ramazan Bayramanı kutlarken, Meclis 8 günlük tatile girdi.

  ATA'YA SÖZ VERDİ

  Başbakan Bülent Ecevit başkanlığındaki Bakanlar Kurulu üyeleri, dün güvenoyu aldıktan sonra Anıtkabir'i ziyaret etti. Ecevit ve Bakanlar Kurulu üyeleri, Arslanlı Yol'dan yürüyerek mozolenin bulunduğu bölüme geldi. Başbakan Ecevit Atatürk'ün mozolesine çelenk koydu ve Bakanlar Kurulu üyeleri saygı duruşunda bulundu. Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Başbakan Ecevit, Anıtkabir Şeref Defteri'ne şunları yazdı: ‘‘Eşsiz Önder Atatürk, bugün, kurucusu olduğun TBMM'den güvenoyu aldım. 56. Cumhuriyet Hükümeti, karşılaşacağı her soruna senin aydınlık yolunda ve gösterdiğin hedefler doğrultusunda çözüm arayacaktır. Senin büyük eserin olan laik, demokratik cumhuriyeti, içerden veya dışardan gelebilecek her türlü tehdit veya tehlikeye karşı korumak ve başlattığın devrimi korumak ve sürdürmek, hükümetimizin başta gelen görevi olacaktır. Ulusumuza kazandırdıkların için sana engin şükranlarımızı sunarız.’’

  Tebrik yağmuru

  Güvenoyu aldıktan sonra Anıtkabir'i ziyaret eden Başbakan Bülent Ecevit ve Bakanlar Kurulu üyeleri vatandaşlar tarafından alkışlandı. Ecevit de alkışlara el sallayarak karşılık verdi. Bazı vatandaşların tebriklerini ise ellerini sıkarak kabul etti.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı