« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rekor çalışması sürüyor

Boydan boya 60 kilometre olan Çanakkale Boğazı'nı tarihte ilk kez yüzerek geçip, adını spor tarihine yazdırmayı hedefleyen rekortmen yüzücü Alper Sunaçoğlu, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Sunaçoğlu, çeşitli branşlardaki sporcu arkadaşlarıyla birlikte Çanakkale Boğazı'nın tarihte ilk kez boydan boya yüzerek geçişini de kapsayan dünyanın en uzun “ultra maratonu” rekorunu kırmayı hedeflediklerini söyledi.

“Kimsesiz Çocuklara Olimpiyat Yolunda İlk Adım” adlı proje kapsamında gerçekleştirecekleri “ultra maraton” rekoru denemesi için çalışmalarının aralıksız sürdürdüğünü anlatan Sunaçoğlu, denemeyi başarıyla tamamlamak istediklerini ifade etti.

Proje ile çocukları ve gençleri uyuşturucuya karşı bilinçlendirmek, onları spor ile tanıştırmak ve hayata sağlam değerlerle bağlanmalarına özendirmeyi hedeflediklerini anlatan Sunaçoğlu, şunları kaydetti:
“Projenin yeni rekor denemelerinin yanı sıra, verdiği sosyal mesajla daha anlamlı olduğunu düşünüyorum. 'Türk Ironman Grubu' adını verdiğimiz ve çeşitli branşlardan sporcu arkadaşlarımla hem tarihte ilk kez Çanakkale Boğazı'nı boydan boya yüzerek geçmeyi, hem de Kocaeli-Çanakkale-İzmir arasındaki yaklaşık 750 kilometrelik mesafeyi bisiklet, yamaç paraşütü, yüzme, koşu ve yürüyüşle geçerek dünyanın en uzun 'ultra maratonu' rekorunu kırmayı hedefliyoruz. Ekip arkadaşlarım bunu başarabilecek kapasitedeler.

Rekor denemesinde ben yüzme branşında görev alacağım ve Çanakkale Boğazı'nı tarihte ilk defa boydan boya yüzerek geçmeye çalışacağım. Şu anda Çeşme, Bodrum, Çanakkale ve Ayvalık civarlarında deniz antrenmanlarını aralıksız sürdürüyorum. Her gün 8 saat antrenman yapıyorum. Rekor denemesine her gün yaklaşık 20 kilometre yüzerek hazırlanıyorum. Zor bir deneme olacak, ancak bunu da başaracağıma inanıyorum. Ayrıca Kocaeli-İzmir arasında yapacağımız 750 kilometre mesafeli dünyanın en uzun mesafe ultra maratonu ile de dünya spor tarihinde bir ilke imza atacağız ve bu rekoru ülkemiz adına tescil ettirmek istiyoruz.”

Sunaçoğlu, 5-9 Eylül tarihleri arasında yapmayı planladıkları ultra maraton için sponsorlardan destek beklediklerini ifade ederek, rekor denemesinde İzmir ve Çanakkale belediyelerinin de desteğini görmek istediklerini sözlerine ekledi.

Sunaçoğlu, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda ise Türk yüzücülerin başarılı olamamasının nedeninin sporcuya yeteri kadar önem verilmemesi olduğunu savunarak, “Başarısızlık sporcunun değil, ülkenin başarısızlığıdır. Spora önem vermeli ve altyapımızı çok iyi geliştirmeliyiz” dedi.

Sunaçoğlu'nun başarıları

Sunaçoğlu, geçtiğimiz yıllarda Anamur-Girne arasını 26 saat 15 dakikada kafessiz yüzerek, eski milli yüzücü Ersin Aydın'ın 34 saatlik derecesinden daha iyisini gerçekleştirmiş, ardından da Sarıyer-Üsküdar arasındaki 30 kilometrelik mesafeyi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda 2 saat 25 dakikada yüzüp, rekor kırarak spor tarihine geçmişti.

Bu yıl 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Trabzon-Samsun arasındaki 320 kilometrelik mesafeyi 5 günde yüzerek, dünyanın “en uzun mesafe yüzme” rekorunu kırmayı hedefleyen Sunaçoğlu, kendisini takip eden tekneyle irtibatının kesilmesi ve ardından yaşanan sorunlar nedeniyle rekor denemesinden vazgeçmişti.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler