Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Reklam yıldızı

Fotoğrafları ülkesindeki bilboardları süsleyen golcü futbolcu, ‘7 yıldır Türkiye’deyim, dilinizi 6 ayda öğrendim. Kendimi bir Türk gibi hissediyorum. Kovmadıkları sürece Beşiktaş’ta oynayacağım’ diyor.

İsmail ER
SON GÜNCELLEME
LUCESCU döneminde oyuna hep sonradan girer, attığı gollerle skoru değiştirirdi. Bu yüzden adı ‘Süper Yedek’e çıkan Ahmed Hassan Kamel, Beşiktaş’ın en önemli gol silahlarından... Sakatlığı yüzünden bu sezonki birçok maçı kaçırmasına rağmen yine de öneminden bir şey kaybetmedi Mısırlı yıldız.

7 yıldır forma giydiği ülkemizde futbolseverlerin sevgisini kazanmayı başaran Ahmed Hassan’ın ülkesinde de oldukça popüler olduğunu biliyor muydunuz? Afrika Kupası’ndaki performansıyla futbol otoriteleri tarafından ‘Mısır Prensi’ ilan edilen Hassan, başta Pepsi ve Play Station olmak üzere Mısır’daki birçok ünlü firmayı peşinden koşturuyor. Süt ürünleri, cips ve giysi reklamlarında oynaması için milyonlarca dolar teklif edilmiş Beşiktaş’ın süper yıldızına...

Eşi ve çocukları ile birlikte yaşadığı İstanbul’un en gözde semtlerinden biri olan Kavacık Göksu’daki evinin kapılarını Hürriyet’e açan Ahmed Hassan, Türk futbolu ve geleceği hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

Söze, ‘7 yıldır Türkiye’de futbol oynuyorum, Türkçe’yi 6 ayda öğrendim. Kendimi bir Türk gibi hissediyorum’ diye başlayan Mısırlı yıldız, şöyle devam etti:

‘Şu anda Türkçe gazete, kitap okuyor ve yazabiliyorum. Çok iyi konuşuyorum. Yabancı bir oyuncunun yaşadığı ülkenin dilini bilmesi gerek. Hem yönetim, hem teknik heyet ve özellikle takım arkadaşlarımla anlaşmak için lisan bilmem şart. Türkiye’ye gelir gelmez Türkçe dersleri aldım.

Mısır Milli Takımı’nın formasını en çok giyen futbolcuyum. 107 kez milli oldum. Halen ikinci kaptanlık yapıyorum. Türkiye’de Güvenç Kurtar, Rasim Kara, Yılmaz Vural, Erdoğan Arıca, Ersun Yanal, Lucescu ve Del Bosque gibi usta teknik adamlarla çalıştım.

Beni Afrika’da keşfedip Türkiye’ye getiren isim o zaman Kocaelispor’u çalıştıran Güvenç Kurtar’dır. Afrika Kupası’nda izleyip, beğenmiş. İyi ki de getirmiş. O zaman Almanya ve İngiltere’den teklif almıştım. Müslüman bir ülke olan Türkiye’den gelen teklifi düşünmeden kabul ettim.

Beşiktaş için yerli hoca daha avantajlı. Futbolcuları çok iyi tanıyor. Del Bosque de iyi hoca. Eleştirilmez ama rakipleri tanımıyordu. İspanyol hocanın arkasından konuşmaya gerek yok.

Rıza Hoca ve yardımcıları Gökhan Keskin, Bülent Albayrak, Zeki Önatlı ile oturup konuşuyor ve sistemi tartışıyoruz. Beşiktaş’ın menfaatine uygun her şeyi yapıyoruz. Paylaşımcı bir aile olduk.

Bu sezon geçen yıldan daha iyiyim. Geçen yıl 14 gol attım. Fakat 9 maç oynamadım. Bu sezon Del Bosque orta saha ve defansif oynattı. Bu yüzden gol yüzdemi arttıramadım. Ancak bu sezon attığım 6 gol de güzeldi.

Kovmadıkları sürece Beşiktaş’tayım. Çok iyi arkadaşlık, birlik beraberlik var. Özellikle taraftarların sevgisini hiçbir şeye değişmem.’

BİZDEN BİRİ GİBİ

Yedi yıldır Türkiye’de top koşturan ve Türkçe’yi ana dili gibi konuşan Mısırlı futbolcu Ahmed Hassan, adeta bizden biri gibi. Ahmed, yakında Türk vatandaşlığına geçeceğini söyledi.

<ı>AHMED HASSAN’IN GÖZÜYLE...

Türk futbolunu dünya tanıyor

TÜRKİYE
Ligi, Afrika’dan daha profesyonel. Ancak, Afrika’daki futbolcuların bireysel yetenekleri fazla. Dubai ve Katar, futbolcuya çok iyi para veriyor ama profesyonel değiller. Türkiye, 2002 Dünya Kupası’nda çok büyük reklam yaptı. Federesyon eski başkanıHaluk Ulusoy ile Hasan Şaş, İlhan Mansız, Hakan Şükür, Yıldıray Baştürk’ün adını bilmeyen yok. Türkiye, futboluyla dünyaya damgasını vurdu.

Çalımbay bizim için büyük şans

RIZA Çalımbay,
Beşiktaş için büyük şans. Çünkü o, burada uzun yıllar futbol oynamış, kaptanlık yapmış. Yani içimizden biri. Futbolcuların dilinden iyi anlıyor. Menajer-kaptan Tayfur bizim her şeyimiz. Sorunlarımızla yakından ilgileniyor. Takımdaki arkadaşlarımın hepsi düzgün karakterli isimler. Sergen, bence dünyanın en büyük futbol rejisörü. Tümer, müthiş yetenek.

İstanbul’un camileri huzur veriyor

İSTANBUL’
un camileri insana huzur veriyor. Mısır’da da var ama tarihi mekanlarınız çok güzel. Sultanahmet Camii, Nuruosmaniye Camii, Yeni Camii, Fatih Camii, Bursa Ulucami, Topkapı Sarayı, Sarıyer, Ortaköy, Üsküdar, Caddebostan, Eminönü, Taksim en sevdiğim yerler. Futboldan arta kalan vakitlerimde tarihi ve turistik yerleri geziyorum.

Türk vatandaşı olacağız

EŞİM
ve çocuklarımla birlikte Türk vatandaşı olmak için müracaat edeceğim. Evraklarımı hazırladım bile. Çünkü ailemle birlikte Beşiktaş’a ve Türkiye’ye hayranız. Çocuklarımla vakit geçirmeyi seviyorum. İki oğlum Hasan ve Habib’le sürekli play station oynuyoruz, futbol maçları yapıyoruz. Sabah erken kalkıyor, gece geç saatlere kadar sürekli oynuyoruz. Gözüm bozulacak diye korkuyorum.

Bunları da Beğenebilirsiniz