Reklam casusuna suçüstü

Hürriyet Haber
24 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 24 Nisan 1998 - 00:01

Rek-Pa Reklam Teknik Müdürü Bekir Ertuğ, Show TV ve Cine-5'e bağlı dergi grubu için Hürriyet ve Milliyet Dergi grubu aleyhine ‘‘reklam casusluğu’’ yaparken suçüstü yakalandı. Gözaltına alınan Bekir Ertuğ ve eşi hakkında dava açıldı. Ertuğ'un bilgi sızdırdığı Show Basın Dergi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Sargın da gözaltına alındı.

Hürriyet ve Milliyet Dergi Grubu'na bağlı dergilerde yayınlanan reklamlarla ilgili müşteri bilgilerini Show TV bünyesinde yayın yapan dergilere menfaat karşılığı verdiği belirlenen Bekir Ertuğ, suçüstü yakalandı. Ertuğ'un bilgileri aktardığını söylediği Show Basın Dergi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Sargın ile yardımcısı Yeşim Kantürer de polis tarafından gözaltına alındı.

Show TV ve Cine 5'in yan kuruluşu olan Show Basın Dergi Grubu dergileri Marie Claire, Top Pop, Maison, Beyaz Butik, Adres ve Mutfak'ta yayınlanan reklamların Hürriyet ve Milliyet gazetelerine bağlı dergilerdeki reklamlarla benzer olması, Rek-Pa yetkililerini harekete geçirdi. Hürriyet ve Milliyet Dergi Grupları'nın yayınladığı dergilerin reklam şirketi Rek-Pa yöneticileri, araştırma başlattı.

KAMERAYA YAKALANDI

Yapılan incelemeler sonucunda, Rek-Pa Reklam Teknik Müdürü Bekir Ertuğ'un, sürekli Show Basın Dergi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Sargın adına, kurye ile zarf gönderdiği tesbit edildi. Hürriyet Medya Towers güvenlik kameraları tarafından da tesbit edilen Bekir Ertuğ, son olarak, üzerinde Murat Sargın'a gönderilmek üzere hazırlanmış zarfı, danışmaya bıraktığı sırada, güvenlik görevlileri tarafından suçüstü yakalandı. Zarfın içinde, Hürriyet ve Milliyet dergilerinde yayınlanan reklamlarla ilgili fiyat ve rezervasyon bilgilerinin yeraldığı bilgisayar çıkışları olduğu görüldü.

Show Basın Dergi Grubu reklam biriminin, Rek-Pa'dan çalınan bu bilgiler doğrultusunda, Hürriyet ve Milliyet Dergi Grupları'nın yayınladığı dergilerde yer alan reklamları veren firmalarla görüşerek, daha düşük ücretle reklam aldıkları öne sürüldü. Polis tarafından gözaltına alınan Bekir Ertuğ, bu yöntemle Show Basın Dergi Grubu'na bilgi sızdırdığını itiraf etti.

EMNİYETİ SUİSTİMAL

Soruşturma çerçevesinde, Show Basın Dergi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Sargın ile yardımcısı Yeşim Kantürer de polis tarafından gözaltına alındı. Yaptığı casusluk karşılığında hiç bir kazanç elde etmediğini ileri süren Bekir Ertuğ'un eşi Zümrüt Ertuğ'un, Show Basın dergilerinden Mutfak'ta, bir süre önce işe başladığı öğrenildi. Poliste sorgulamaları tamamlanan ‘reklam casusları’ dün sabah Bağcılar Adliyesi'ne sevk edildi.

Bağcılar Nöbetçi Savcısı Cahit Cantepe dosyayı inceledikten sonra Murat Sargın ve Yeşim Kantürer serbest bırakıldı. Savcı, Bekir Ertuğ'u ise ‘Hizmet nedeniyle emniyeti suistimal’ suçlamasıyla tutuklanması istemiyle nöbetçi olan Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk etti. Mahkeme yeniden sorgulanan Ertuğ'u tutuksuz yargılama kararı aldı. Murat Sargın ve Yeşim Kantürer hakkında da ‘Hizmet nedeniyle emniyeti suistimal suçuna iştirakten’ dava açılacağı bildirildi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı