Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rekabetin sebebi belli oldu

  Hürriyet Haber
  25 Ağustos 2012 - 11:52Son Güncelleme : 25 Ağustos 2012 - 11:52

  Bilim insanları menapozla ilgili araştırmada ilginç bir sonuca ulaştı.

  Uzmanlara göre menopoz, kadınların kızları ile rekabetini bitirmeleri için doğa tarafından geliştirilen bir mekanizma. Araştırmaya göre bir büyükanne ve kızı aynı anda doğum yaptıklarında bebeklerin ergenliğe kadar yaşama ihtimalleri yüzde 50'ye iniyor.

   

  Finlandiya'daki Sheffield ve Turku Üniversitesi'nden araştırmacılar, kadınların diğer canlılar içinde en erken üremesi sonlanan canlı olduğunu ve bunun sebebinin de ancak bu şekilde açıklanabileceğini belirtti.

   

  Bilim adamlarının bugüne kadar bu konuya çok fazla değinmemelerinin sebebinin ise en az birkaç neslin incelenmesi gerektiği ve bunun sağlanmasının zor olduğu belirtildi.

   

  50 YAŞINDA MENOPOZA GİRENLERİN DAHA ÇOK TORUNU OLUYOR

   

  Finlandiya'daki kilise kayıtları kullanılarak 200 yıllık geçmiş bilgiyi inceleyen bilim adamları 1700 ile 1900 yılları arasında yani modern tıbbın ve modern doğum kontrol yöntemlerinin gelişmediği bir döneme ulaştı.

   

  Araştırmaya göre incelenen kuşaklarda üremeleri 50 yaşında duran kadınlar daha çok torun sahibi oldu. Araştırma ekibinin bu sonuçları "rekabet" ile bağdaştırmasının sebebi kızıyla aynı yaştayken çocuğu olmayan kadınların kızlarına çocuk konusunda daha çok destek olması ve çocuk bakımı ile ilgili bilgi vermesi.

   

  Fakat hep sanılanın aksine bu rekabet durumu gelin ve kayınvalide arasında yaşanmadı çünkü onlar aynı genleri taşımıyor.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı