Rekabet Kurulu'ndan vatandaşa 'zorunlu' çağrısı belgesi olan getirsin

Aysel ALP/ANKARA
02.06.2017 - 18:10 | Son Güncelleme:

Rekabet Kurulundan vatandaşa çağrı: Zorunlu trafik sigortası şirketleriyle ilgili elinde bilgi, belge olanlar, dilekçeleriyle birlikte 3 Temmuz'a kadar bize başvursun. 

Rekabet Kurulu zorunlu trafik sigortası pazarında faaliyet gösteren 32 sigorta şirketi ve Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği hakkındaRekabet Kurulundan vatandaşa zorunlu çağrısı belgesi olan getirsin
birlikte fiyat artışı yaparak rekabeti bozucu eylem içinde oldukları ve böylece fahiş fiyat uyguladıkları iddiasını ciddi bularak geçen yıl soruşturma açılması kararı almıştı. Kurul, bu soruşturma çerçevesinde 32 sigorta şirketini ve Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğini 12 Temmuz'da sözlü savunma yapmaya çağırdı. Kurul bu çağrısıyla birlikte şu duyuruyu yaptı:  

"Toplantıya katılmak isteyen şikayetçi ve üçüncü kişilerin, Rekabet Kurulu Nezdinde Yapılan Sözlü Savunma Toplantıları Hakkında Tebliğ uyarınca, toplantı konusu ile ilgili menfaat ilişkilerini ortaya koyan bilgi ve belgeleri içeren dilekçeyle 03 Temmuz 2017 Pazartesi günü mesai saati sonuna kadar Rekabet Kurumuna başvurmaları gerekmektedir."

BULGULAR CİDDİ
Kurul, geçen yıl aldığı kararda ise "Türkiye’de Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik Sigortası) pazarında faaliyet gösteren teşebbüslerin, birlikte fiyat artışları yapmak suretiyle rekabeti bozucu, kısıtlayıcı anlaşma ve/veya uyumlu eylem içinde oldukları ve böylelikle fahiş fiyat uyguladıkları iddiasına ilişkin yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 02.03.2016 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak soruşturma açılmasına karar verdi."

4054 sayılı Rekabet Kanunu’nun 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklıyor. Soruşturma da adı geçen teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatılmıştı. 

İŞTE O ŞİRKETLER: 
Haklarında soruşturma açılan ve  12 Temmuz'da sözlü savunma yapacak olan Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği ile diğer 32 şirket şöyle sıralanıyor:  
- AIG Sigorta A.Ş.
- Aksigorta A.Ş.

- Allianz Sigorta A.Ş.
- Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi
- Ankara Anonim Türk Sigorta Şirketi
- Axa Sigorta A.Ş.- Dubai Starr Sigorta A.Ş.
- Demir Sigorta A.Ş.- Ege Sigorta A.Ş.
- Ergo Sigorta A.Ş.- Eureko Sigorta A.Ş.
- Halk Sigorta A.Ş.- HDI Sigorta A.Ş.
- Hür Sigorta A.Ş.
- Generali Sigorta A.Ş.
- Groupama Sigorta A.Ş.
- Güneş Sigorta A.Ş.
- Işık Sigorta A.Ş.
- Liberty Sigorta A.Ş.
- Mapfre Genel Sigorta A.Ş.
- Neova Sigorta A.Ş.
- Orient Sigorta A.Ş.
- Ray Sigorta A.Ş.
- SBN Sigorta A.Ş.
- SS Doğa Sigorta Kooperatifi
- SS Koru Sigorta Kooperatifi
- Sompo Japan Sigorta A.Ş.
- Turins Sigorta A.Ş.
- Türk Nippon Sigorta A.Ş.
- Unico Sigorta A.Ş.
- Ziraat Sigorta A.Ş.
- Zurich Sigorta A.Ş.

 

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı