Rekabet Kurulu'nda sözlü savunma

ANKARA/A.A
12.10.2005 - 13:58 | Son Güncelleme: 12.10.2005 - 13:58

Rekabet Kurulu, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu'nu ihlal ettikleri gerekçesiyle, demir çelik sektöründe faaliyet gösteren 19 teşebbüs hakkında açılan soruşturmada sözlü savunmaları dinledi.

Aralarında Kardemir, İsmedir, İÇDAŞ, Ege Çelik Endüstrisi gibi şirketlerin bulunduğu teşebbüslere ilişkin sözlü savunma toplantısı Kurul Başkanı Mustafa Parlak başkanlığında başladı.

Toplantıda konuşan Parlak, demir çelik pazarında mal alım veya satım şartlarının tespiti, piyasaların bölüşülmesi veya kontrolü ile arz ve talep miktarının kontrolü ya da bunların piyasa dışında belirlenmesi yoluyla Rekabet Kanunu'nun ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla soruşturma açıldığını bildirdi.

Açılış konuşmasının ardından şirketlerin sözlü savunmalara geçildi. Haklarında soruşturma açılan şirketler adına konuşan temsilciler, Türkiye'de demir çelik sektörünün en hızlı büyüyen sektörlerden biri olduğunu ve üretimin sürekli arttığını belirterek, üretim kısıtlamasına gidildiği yönündeki iddiaların doğru olmadığını ifade ettiler.
Üretim artış hızı dikkate alındığında Çin'den sonra gelen Türkiye'nin çeşitli uluslararası anlaşmalar da yaptığına dikkat çeken yetkililer, örneğin sektöre ilişkin AB ile Türkiye arasında bir anlaşma olduğunu ve anlaşmanın da üretim kısıtlamasını öngördüğünü kaydetti. Ancak buna rağmen bile üretimde herhangi bir kısıtlamaya gidilmediğini anlatan yetkililer, sektörün çok rekabetçi olduğunu ve böyle bir piyasada bir kartel oluşturulmasının mümkün olmadığını bildirdiler.

Birlikte hurda stok miktarı belirleme ile hammadde temini iddialarının da asılsız olduğunu ifade eden yetkililer, her işletmenin stok miktarlarının ve siparişlerinin birbirlerinden farklı olduğunu söylediler.
Teşebbüsler arasında bir fiyat anlaşmasının da yapılmadığını belirten yetkililer, rekabeti sınırlayıcı herhangi bir anlaşma olmadığını, böyle bir anlaşma olsa bile bunun fiiliyata dönüşmediğini kaydettiler.

Kurul'un haklarında soruşturma açtığı 19 teşebbüs şöyle:“Asil Çelik San ve Tic. A.Ş, Çebitaş Demir Çelik End. A.Ş, Çemtaş Çelik Makina San. ve Tic. A.Ş, Çolakoğlu Metalurji A.Ş, Çukurova Çelik End. A.Ş, Diler Demir Çelik End. ve Tic. A.Ş, Ege Çelik End. San. ve Tic. A.Ş, Ege Metal Demir Çelik San. Tic. A.Ş, Ekinciler Demir Çelik A.Ş, Erege Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş, Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal End. A.Ş, İÇDAŞ İstanbul Çelik ve Demir İzabe San. A.Ş, İskenderun Demir ve Çelik Fab. A.Ş, İzmir Demir Çelik San. A.Ş, Kaptan Demir Çelik End. ve Tic. A.Ş, Kardemir Karabük Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş, Kroman Çelik San. A.Ş, Yazıcı Demir Çelik San. ve Tur. Tic. A.Ş, Yeşilyurt Demir Çekme San. ve Tic. Ltd. Şti.”
Rekabet Kurulu söz konusu teşebbüslere ilişkin nihai kararını 15 gün içinde açıklayacak.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı