Rekabet gücünüz yoksa kendi mahallenizde de mal satamazsınız

Hürriyet Haber
05.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Eğer rekabet gücünüz yoksa ürettiğiniz malları kendi fabrikanızın bulunduğu mahallede bile satamazsınız" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ihracatın sorunlarının ve çözüm yollarının ele alındığı toplantısına katılan Şener, "Artık küresel rekabetten bahsediyoruz. Küresel rekabet karşısında nasıl ayakta kalacağız. Avantajlarımızı nasıl geliştireceğiz. Değişik piyasalardaki yerimizi nasıl güçlendireceğiz. Buna odaklanmalıyız" dedi. Kalkınmada insan sermayesi ve kurumsal yapının önemine işaret eden Şener, yetişmiş insan gücü ve girişimci sınıfın bir ülkenin ayağa kalkması için en önemli faktör olduğunu vurguladı. Şener, bunun Türkiye’de olduğuna ve bunun Türkiye için bir umut olduğuna dikkat çekti. Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında 9 Şubat Perşembe günü toplanacağını bildiren Şener, toplantıda, reel sektörün sorunlarını ve beklentilerini masaya yatıracaklarını ifade ederek, toplantı öncesi sektörü bizzat dinlemeyi gerekli gördüğünü kaydetti.

TİM Başkanı Oğuz Satıcı ise Türkiye’nin omurgası olan üretici ve ihracatçıların seslerini yeterince duyuramadıklarından şikayet ederek, "Türkiye’de ekonominin iyi gitti tartışılmaz bir gerçek. Ama bu iyi giden ekonomi maalesef biz üretici ve ihracatçılara yansımıyor" dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı