Gündem Haberleri

  Rejim tartışması artık bitmiştir

  Hürriyet Haber
  21.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Anasol-D hükümetinin 100 günlük icraatının hesabını verdi. Yılmaz, dün düzenlediği basın toplantısında rejim tartışmasının artık bittiğini söyledi. Yılmaz, 40 sayfalık bir kitap haline getirilen metni okuyarak, şu değerlendirmeleri yaptı:

  İCRAAT FARKI

  Refahyol tarafından ilk 100 günde Meclis'e 17 kanun tasarısı sunulmuşken, hükümetimiz 52 yasa tasarısı sundu. Aynı dönemde Refahyol 220 bakanlar kurulu kararı alırken, biz 502 karar aldık.

  KAVGA YOK

  Türkiye ekonomi ve demokratikleşme gibi normal tartışma konularına geri döndü. Cumhuriyetimizin temel ilkelerini tartışılır kılan ortam sona erdi. Devlet kurumları arasındaki uyumsuzluk ve kavga ortadan kalktı.

  GÜÇLÜ YARGI

  Siyasi kirlenmeyi ortadan kaldırabilmek, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele edebilmek için önce devleti yönetenlerin şaibeden arındırılması gerekmektedir. Dokunulmazlıkların sınırlandırılması ve yolsuzluklarla mücadele yasa tasarısı yakın bir tarihte Meclis'te görüşülecektir. Temiz siyaset-temiz yönetim gereği yargı bağımsızlığı sağlanacak, hakim ve savcıların serbestlik içinde çalışmasına imkan verecek düzenlemeler yapılacaktır. Yüz kızartıcı suçlardan dolayı Başbakan ve bakanların sorguya çekilmesi ve yargılanması, Meclis kararı alınmadan gerçekleştirilecektir. Devletin çetelerden temizlenmesi için Pişmanlık Yasası en kısa zamanda Meclis'e sunulacaktır.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı