Dünya Haberleri

  Rehn: Şartlar oluşur, Türkiye AB üyesi olur

  A.A.
  05.07.2007 - 14:20 | Son Güncelleme:

  AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin, gerekli şartları yerine getirdiği takdirde AB üyesi olmaması için bir neden görmediğini söyledi.

  Rehn, Almanya Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Franz Müntefering ile birlikte Sosyal Demokrat Parti (SPD) Avrupa Çalışma Grubu'nun Berlin'de düzenlediği toplantıya katıldı.

  Rehn, burada Türkiye'nin AB üyeliğinin gündeme getirilmesi üzerine, Türkiye'ye, anlaşmalarla verilen sözlerin bulunduğuna işaret ederek, "Türkiye'nin şu sıralar seçim nedeniyle zor günler geçirdiğini, ancak ülkede yapılan reformların küçümsenmemesi gerektiğini" belirtti.

  Rehn, “Türkiye, şartları yerine getirdiği takdirde neden 10 ya da 14 yıla kadar AB üyesi olmasın? Bu konuda bir sorun görmüyorum” şeklinde konuştu.

  Müntefering de Almanya ve Avrupa'nın da demokrasi deneyiminin henüz başında olduklarını belirterek, Türkiye'nin de demokrasi ve AB yolunda desteklenmesi gerektiğini söyledi.

  Müntefering ayrıca, Almanya'da yaşayan Türklerin ve Türk medyasının uyuma büyük katkı sağladığını ifade ederek, ülkede yaşayan yabancılar için, geleceğin kalıcı vatandaşları olarak daha hassas ve iyi politikalar geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı